Yükleniyor . . .

URANÜS İLE PLÜTON’UN DÜELLOSU

2016 URANÜS İLE PLÜTON’UN DÜELLOSU

Gökyüzünde Uranüs’le Plüton’un kare açısı adeta bir düello niteliğinde! Uranüs ile Plüton’un düellosu bize neler yaşatacağını sizin için kaleme aldım.

Gök kubbedeki dönüşüm en çok kimleri ilgilendiriyor?

Uranüs – Plüton kare açısının en önemli etkisi, beş yıl boyunca bu şekli olağandışı cazibesi ile yedi kez yenilemesi ve bize bir şekilde hatırlatmak istemesi. Bizler, bireysel ve kolektif hayattaki yenilikler açısından dönüştürücü bir sürece girdik. Genel olarak bakıldığında, bu dönüşümün yapıcı olmadığını işaret ediyor. Çünkü gökyüzü diyor ki:“Olgun insanlar daha az etki altında kalırlar”  Bu da dönüşümün kendisinde olgunluktan eser olmadığı gibi inatçı ve pervasız olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle dünya şiddete doğru eğilim gösterdi ve insanlık, etrafında olanlara karşı çaresiz kaldı. Dünya, ırk, haklar, doğa, kaynaklar gibi konularda sınava tabii tutulurken bireyler potansiyel olarak benlikleri büyütmeye, devam etti. (Ancak, onların büyüme potansiyeli dünya çapında ayaklanmalar olarak da algılandı.)

Hepimizin üzerinde gökyüzünün sorumluluğu var.

Uranüs’ün asi gezegenler arasında olduğunu unutmayalım. Bazı şeylerin yeniden yapılandırılması lazım, hayatın tüm alanlarının artılar ve eksileri ile değiştiğini bu döngü temsil ediyor. Bu değişiklikler genellikle aniden ortaya çıkar ve tam olarak hangi yöne gidebileceğini asla hayal edemeyiz. Uranüs, endişeli hallerimizden bizi her zaman kurtarır ve bunun için hemen hemen elinden gelen her yolu dener. Uranüs, kişinin hayatına yenilikler getirirken, arkadaşlıkları, grupları da önemser. Bu yüzden örgütlenmiş her türlü temellere ve kurumlara deneyler sunar. Ve yaşamlara kattığı şey birdenbire beklenmeyen deneyimlerdir. Kişi özgürlüğünü ve bağımsızlığını hep bu süreçte aramaya devam eder. Ayrıca önsezilerini kullanmak, kişilere hem bireysellik katacaktır hem de özgünlük. Geleneksel ama modern bakış açısını yansıtırken özgür bir ruhtan sürekli bahsedecektir.

Uranüs’ün hayatımıza yansıyan alanları:

Meslekler; internet, teknoloji, doğa bilimleri, havacılık ve uzay bilimleri, astroloji, felsefe, kurtuluş hareketleri, siyaset ile ilgilidir.

Anahtar kelimeler; düşünce, gelecek, demokrasi, insan hakları, azınlıklar, devrim, bireyselleşme.

Pozitif yönleri; özgürleştirici, açık görüşlü, entelektüel, meraklı, ilham veren, sürprizli, keşifçi, bağımsız, sezgisel, saygılı, özgün, bireysel, yaratıcı, yetenekli, alışılmışın dışında…

Negatif yönleri; pervasızlık, fırsatçı, sıra dışı, işbirliğine uzak, soğuk görünüşlü, yüksek gerilimli, güvensizlik, duyguları, değişken olması.

Eğer, iç dünyamızla bu karşılaşmayı reddedersek ne olur?

Öncelikle büyük bir ikileme düşeriz. Bu ikilemin de aktörlerinden biri olan Plüton devreye girer ve bizi değişim konusunda zorlamaya devam eder. Bu yüzden arada sıkışmış olan bir gaz etkisi ile mücadele etmenin yanında öfke ve hırs da kendini göstermeye başladı. Bastırılmaya çalışan duyguları da unutmayalım. Hem çevre ile hem de kendimizle baş etmek durumunda kalacağız. Kısa zaman önce varlığını kabul ettiğiniz Plüton gezegeni, kendini kabul ettirmenin peşinde. Dönüşümden bahsederken elindeki hazineyi bize göstermekten geri de kalmıyor. Değerli bir taşı varmış ama henüz ona ulaşmamız için yeterli bilince sahip olmadığımızı göstermeye çalışıyor. Plüton 'un tercih ettiği konular arasında; güç, kontrol, öfke ve cinsellik olduğunu da unutmayalım. Buradan yola çıkacak olursak; bu döngüyü bir adamın peşinde iki kadının koşması gibi de yorumlayabiliriz. Aslında hedef ne bir erkektir ne de sevgi… Aslolan kadınların rekabeti ve çatışmasıdır. Ve kötücüldür. Eğer uzlaşmaz bir tavır sergilerse olacaklardan kimseyi sorumlu tutamayacak boyuta gelebiliriz.  İnsan elindeki en önemli gücün hayat ve ölüm olduğunu da bir kenara yazalım. Plüton ölümün ve yeniden doğumun temsilcisidir. Öyle ise umutsuz kaldığımız her durumda bize bir çıkış yolu da sunar. Ayrıca bu dönemde yaşadıklarımızda kendi payımıza düşeni sorgulamamızı sağlıyor.

Plüton’un ruhumuza ve yaşamamıza katacakları

Meslekler ve yaşam alanlarında; tıp, psikoterapi, kriminoloji, polis, casusluk, geri dönüşüm, asker, felsefe, doğal kaynaklar, ölüm, gizem, sırlar…

Anahtar kelimeleri ise; sınır bölgeleri, geçiş, doğum, seks, ölüm, ya hep ya hiç duygusu ve eylemi…

Olumlu yönleri; değişiklik, gerçek güç, özgünlük, derinlik, bütünlük, gerçeklik, gerçekliğini yeniden oluşturma, kapsamlı şifa, cesaret, yoğunluk, tam anlayan dönüşüm…

Olumsuz yönleri; Mutlakıyet, zulüm, baskı, kıskançlık, sadizm, saplantı, duygusal karışıklıklar, şiddet, istismar, fanatizm…

Uranüs ve Plüton

Yukarıda Uranüs ve Plüton’un bazı ortak özelliklerinden ve bir araya geldiklerinde oluşan etkilerden bahsettim. Her anlamda değişim süreci bu ikili için bir “asi” kıvamında. Aslında uzlaşmaktan kaçmıyorlar çünkü bir araya gelmek için utangaç bir tavır göstermiyorlar. Her ikisi de yüzleşmenin kaçınılmaz olduğunu fark eder. Ancak konuların arasında bireyselliğin dışında bir gerçeklikte vardır; tabular, sınırlar, liderler gibi… İşte bu iki güç bir araya gelirken radikal olacak, dünyayı değiştirmeye çalışırken beklenmedik olaylara da zemin hazırlayacaktı.

Zorbalar, radikal gruplar ve kavramlar iç içe geçecekti.

Duygusal karışıklıklar, fikirler devrilmeye müsait kararlara neden olacaktı.

Tabular aşılırken aslında kültürel değerlerin ve inanışların birer kurban gibi kullanıldığı görülecekti.

Ve öyle de oldu!

Her iki gezegenin etkileri birbirine olumsuz yönde takviye etti ancak bazı açıdan tamamlayıcı nitelikleri de oldu. Bu süre zarfında Plüton belirsizliğe yer bırakmamaya, Uranüs değişiklikleri sindirmeyi öğretti.

Biri olgun biri de hala gençlik ateşinde… Ama dünya yaşlanmaya devam ediyor ve gördüğü, tanık oldukları o kadar ağır ki kararlı ve inançlı olmadığımız sürece ancak kendi lehimize dönüştürmeyi gösterecektir.

Ne ummalıyız?

Akıllara durgunluk verecek kişisel değişimlere hazır mısınız? Kendi varlıklarımızı sorgularken, dış dünyanın sürprizleri de olacaktır. Kim açık oynar ve esnek olursa hayat onu ödüllendirilmeyi hedefliyor. Güvenlik, ancak tutarlı olanlar için gerçek bir anlam kazanacağı günlere giriş yaptık. Geçmiş deneyimlerinizi gelecekte ki beklentileriniz ile karşılaştırırsanız ancak kendiniz için mükemmel bir sonuç çıkarabilirsiniz. Değişimden korkmak, karanlıkta uyuyamamaya benzer. Affetme ve devamlılığı bir arada bir arada tutabilirseniz gök kubbe atlaslarınızda mucizeler yaratma konusunda çok cömert bir döneme giriyor.

Bize ne öğretmek istiyor?

Statüyü korumak adına neyi feda ettiğimizi biliyor muyuz?

Kaybettiklerimiz mi yoksa kazandıklarımız mı daha önemli olmalı!

Mümkün olduğunca hiçbir şeyi tek taraflı değerlendirmemek gerektiğini,

Değişikliği kucaklarken, kimsenin özgürlüğüne sahip olamayacağımız gerçeğini,

Alışkanlıklarımızı zorla değil gönüllü bırakmayı,

Yıkıcı değil yapıcı olmayı,

Maneviyat mı yoksa maddiyat mı ön planda olmalı gibi sorularımızı yanıtlıyor.

Aile, dostluklar ve sağlığın önemini ise ön plana çıkartıyor.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının tüm hakkı saklıdır.

16 Haziran 2016

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, öncü burçta hareket ediyor. Sosyal medyadaki yanlış anlaşılmalar küslükleri, sessiz tiripleşmeleri beraberinde getirebilir. Ailelerin en yaşlı üyeleri bu döngüde daha çok konuşulacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...