Yükleniyor . . .

STRES YÖNETİMİ

STRES YÖNETİMİ

Onca telaşın, koşturmanın, korkunun, belirsizliğin içerisinde stressiz bir yaşam çok zor görünüyor. En şaşaalı görünen hayatların içerisinde bile stres söz konusu. Kimimiz iyi bir iş bulmanın, kimimiz iyi bir okulu kazanmanın, kimimiz daha çok para kazanmanın, kimimiz ise büyük hayalleri gerçekleştirmenin stresini yaşarız. Stres orta yani normal düzeydeyse aslında bizi harekete geçiren bir güce sahiptir. Ancak stres durumunun çokluğunun zararları da su götürmez bir gerçektir. Stres seviyemizi etkin bir şekilde kontrol altına aldığımızda gündelik hayatımızı kolaylaştırabilir, yaşam kalitemizi artırabiliriz.

Stresi nasıl yönetmek gerek?

*Yaz-Çiz-Karala       

Yaşadığınız stresin kaynağını bulmak, stresi ortadan kaldırmaktan daha zordur bazen. Duygusal iniş çıkışlarınız artarken, kaygılarınız korkulara dönerken, içinizi neyin sıktığını belirlemelisiniz. Gün içerisinde anlık olarak sizi olumsuz etkileyen olayları, durumları defterinize kaydetmekle işe başlayabilirsiniz. Böylece sizi strese sürükleyen durumları tespit etmiş olacaksınız. Bununla birlikte her gün aklınızdan geçenleri yazarak içinizi de dökmüş olacaksınız. Stresli durumların üstesinden gelmek için çözüm yolları aramaya başlayacaksınız. Çözüm bulduğunuz her stresin üzerini gönül rahatlığı ile çizebilirsiniz. Gün içerisinde başınıza gelen, sizi motive eden güzel duyguları, olayları da ayrı bir deftere not alarak bütünü görebilirsiniz.

*Mutlu olduğunuz alanlara yönelin.

İş, okul, belli başlı sorumluluklar derken günler geçip gidiyor. Mecburiyetlerle geçen yaşam alanınızda stresten uzaklaşmak, korunmak için sevdiğiniz şeylere mutlaka zaman ayırmalısınız. Resim yapmak, müzik dinlemek, sanatsal etkinliklere ve kurslara gitmek, evde kendinize çiçeklerle oluşturduğunuz dinlenme köşesi yapmak gibi atılımlar stresinizi azaltacaktır.

*Rutinlerden kurtulun, yenilik yanı başınızda olsun.

Gün içerisinde belirli ritimde ilerleyen alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışın. Örneğin işten eve giderken sıklıkla kullandığınız yolu değiştirin. Mümkünse başka yollardan yürüyün. Yol boyunca değişen insanları, mekanları seyredin. Yeni bir uyku düzeni sağlayın. Örneğin sabah bir saat daha erkenden uyanarak günü karşılayın. Yenilenmekten, değişmekten, yeni insanlarla tanışıp yeni yerler keşfetmekten korkmayın. Siz dünyaya kucak açtıkça, dünya daha bir güzel kucaklayacaktır sizi. Yeni alışkanlıklar edinmek ve gerektiğinde rutinlerden uzaklaşmakla stresi kontrol edebildiğinizi anlayacaksınız.

*Meditasyon, egzersiz

Olumlu düşüncelerle uyanmak, Güne ufak egzersizlerle başlamak, sabah güneşinden faydalanmak ruhsal dinginlik yakalamanıza olanak tanır. Meditasyon aslında bir olumlu düşünme, odaklanma, öz farkındalığı sağlama aracıdır. Hayata daha bir farkındalıkla bakmaktır. Olumlu düşünceler daha aktif olmayı sağlayacaktır.

*Kendinizi ödüllendirin

Başarılarınızda, olumsuzlukların üstesinden hakkıyla geldiğinizde, yorgunluklarınızda, koşturmanın ardından, güçlü yanlarınızı açığa çıkardığınızda, yeteneklerinizi keşfettiğinizde kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Cilt bakımı yaptırarak, alışverişe çıkarak, hayranı olduğunuz kişinin konserine giderek, gitmek istediğiniz yer için bilet alarak kendinizi ödüllendirebilirsiniz. İstediğiniz, sevdiğiniz konularda kendinizi ödüllendirdiğinizde daha güçlü hissedecek ve stresli anları üzerinizden atabileceksiniz.

Stres sizi yönetmesin, siz stresi yönetin!

 

Astrolog Zeynep TURAN

Yazını her hakkı saklıdır

29.05.2019

Günün Ruh Hali
Ay Oğlak burcunda. Kurallarımıza ve değerlerimize sıkı sıkıya bağlandığımız bir gün. Çocukların okullarını değiştiren kişilerin sayısı artacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...