Yükleniyor . . .

SOSYAL MEDYAYI KULLANMA KILAVUZU

SOSYAL MEDYAYI KULLANMA KILAVUZU

Günümüz sosyal medyası hayatımızın önemli bir bölümünü kapsıyor. Hem sevdiğimiz kişilerle aramızdaki iletişimin kopmamasını hem de onlarla bütün mutlu anlarımızı paylaşmamızı sağlıyor. Yalnızca bunlar da değil elbette, yaşama dair ilgi alanlarımız ve takip ettiklerimiz ne ise o konular hakkında yeni fikirler edinmemizi ve güncel olmamızı da sağlıyor. Peki akıllara gelen önemli sorulardan bir tanesi olan; ‘Sosyal medyayı nasıl güvenli bir şekilde kullanabilirim?’ sorusu her zaman cevabı merak edilen sorulardan bir tanesi oldu. İşte sosyal medyayı daha güvenli kullanabileceğinizi sağlayacak ipuçları.

  • Hakkınızdaki Bütün Bilgileri Eksiksiz Vermenize Lüzum Yok

Sosyal medya uygulamalarının çoğu sizin doğum tarihinizden tutun da kişisel cep numaranıza dahi bir çok bilgiyi talep eder. Bu noktada uygulamalara kayıt olurken bütün kişisel bilgilerinizi girmenize gerek yok. Sonuçta yaşantınızın ve kişisel bilgilerinizin gizliliği sizin dikkatli davranmanızla doğru orantılı. Ayrıca unutmayın, kimi sitelere T.C. kimlik numaranızı vermeyerek güvende kaldığınızı düşünebilirsiniz ancak verdiğiniz başka bilgiler ilerleyen zamanlarda kimlik numaramızdan daha değerli olabilir.

  • Çeşitli Provokasyonlara Gelmeyin!

Sosyal medya mecraları görünürde ne kadar masum olsa da kimi zaman çeşitli saldırgan yazılara da denk gelebilirsiniz. Dolayısıyla internet trollerine karşı cevap vermemek provokasyona gelip istemediğiniz durumlara düşmemek için en iyisi olacaktır. Yorumlarda bu çeşit insanlarla karşılaşsanız bile cevap vermemeniz en doğrusu.

  • Gizlilik Ayarlarını Değiştirmeye Ne Dersiniz?

Kullandığınız sosyal medya uygulamalarının ayarlar kısmını kısaca kurcaladığınızda orada bulunan gizlilik ayarlarını göreceksinizdir. Bu ayarları keşfetmek hem sizin kişisel bilgilerinizin paylaşılmamasını hem de gereksiz paylaşımları görmemenizi sağlayacaktır. Görünmesini istemediğiniz bilgilerinizi saklamak adına bu ayarları değiştirmek sizin için güvenli bir kullanım sunacaktır.

  • Hesabınızı Daima Koruyun

Sosyal medya hesaplarınızda sevdiğiniz insanlarla biriktirdiğiniz anıları paylaşmak çok zevk verir. Ancak yeni kişilerle tanıştığınızda ya da bir kuruma iş başvurusu yaptığınızda sizin hesabınızı görüntüleyebilirler. Bu noktada hesabınızı kimin görüp kimin göremeyeceğini ya da paylaşımlarınızın gizliliğini korumanız gerekiyor. Normal hayatta bambaşka birisi olsanız bile yeni tanıştığınız birisi sizi sosyal medya profilinizden yorumlayabilir.

  • Gelen Kutunuzdaki Her Mesajı Dikkate Almayın

Gerek kişisel gerekse kurumsal hesaplarınızda gelen kutunuza düşen mesajların güvenilirliğinden ve içeriğinden emin olmadan cevap vermeyin. Asılsız mesajlara yanıt vermek hesaplarınızın korumasını etkisiz hale getirebilir ya da sizi manipüle etmeye yönelik mesajlar alabilirsiniz.

  • Güçlü Şifre Güçlü Bir Hesap Demektir

Sosyal medya hesaplarınıza şifre oluştururken bu şifrelerin güçlü olduğundan ve sizden başka kimsenin bilemeyeceğinden emin olmanız hesabınızın güvenliği açısından çok önemlidir. Klişeleşmiş olan doğum tarihi, evlilik yıldönümü ya da çocuklarınızın adlarından oluşan şifre tercihlerini en sona bırakmanız sizin için en doğru tercih olacaktır.

  • Sinirlerinize Hâkim Olun

Her zaman güzel manzaralar ya da etkili özlü sözlerle karşılaşamıyoruz sosyal medya hesaplarımızda. Kimi zaman siber zorbaların hem toplumsal hem de kişisel saldırılarına maruz kalabiliyoruz. Bu noktada sihirli kelimelerimiz ‘görmezden gelmek’. Bu gibi saldırgan yorumları görmezden gelip, kullandığımız uygulamanın kendi ayarları aracılığıyla şikâyet etmeniz internet trolleriyle muhatap olmaktan çok daha iyidir.

  • Paylaşım Yapmadan Önce İki Defa Düşünün

Günümüz dünyasında en küçük bir detay için bile telif davaları gündeme gelebiliyor. Bu yüzden kullandığınız her şeyin resmini paylaşmamanız ileride bir telif davası ya da baş ağrıtıcı bir durumla karşılaşmamanız açısından çok önemli. Paylaştığınız her fotoğraf beraberinde sonuçları ile beraber gelir, bunu da unutmamak lazım.

  • Hesabınızın Açık Kalmadığından Emin Olun

Bildiğiniz gibi hesaplarınıza daima kişisel cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan giremeyebilirsiniz. Herkese kullanıma açık bir cihazda hesabınıza giriş yapıp işinizi hallettikten sonra çıkış yapmayı kesinlikle unutmamanız gerekiyor. Çünkü kötü niyetli kişiler açık kalmış hesabınızı kendi kötü amaçlı işleri için kullanabilir ve sizi zora sokabilirler. Bir hesap sahibiyseniz hesabın korunması da daima sizin dikkatli olmanıza bağlı.

  • Özel Hayat ve Kişisel Veriler

Sevdiklerinizle mutlu olduğunuz anları paylaşmak her zaman keyif verir. Ancak ailenizin ve çocuklarınızın fotoğraflarını sosyal medya uygulamalarında paylaşırken kullandığınız etiketlerin güvenli olduğundan ve takipçilerinizin hepsini tanıdığınızdan emin olun. Ne kadar dikkatli olsanız da siber dünyadaki tehlikeleri kestiremeyebilirsiniz.

Dijital Dünya Ne Kadar İleri Gidebilir?

Doğum tarihlerini bizlere hatırlatan ve doğum günümüzü kutlayan sosyal medya uygulamaları çok değil yakın bir tarihte yakınlarını kaybedenlere ölüm yıldönümlerini de hatırlatabilir.  Uçlulara açılan 2020 yılı her konuya hızlı adapte olmanın getirdiği yoksunluğa dijital dünya el atabilir. Dahası da var. Yeni dünya düzeni dijital platformlar üzerine kurulurken yeni platformlar da türeyecek. Kısacası şu günlerde kullandığımız sosyal medya platformları 20 yıl içinde dijital çöplük olacak.

Not: Bunun gibi ilginç gelişmelere 2021 kitabımda oldukça yer vereceğim. Takipte kalın sevgili Twitburc okurları.

Zeynep Turan

12.06.2020

Yazının Bütün Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, öncü burçta hareket ediyor. Sosyal medyadaki yanlış anlaşılmalar küslükleri, sessiz tiripleşmeleri beraberinde getirebilir. Ailelerin en yaşlı üyeleri bu döngüde daha çok konuşulacak.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...