Yükleniyor . . .

ÖĞRENCİ DEDİĞİN BURCUNDAN BELLİ OLUR

Ders zili birkaç hafta önce çaldı! Uzun bir yaz tatilinin ardından yeni bir eğitim-öğretim yılı daha başladı. Öğrencilerde yine heyecan, ebeveynlerde ise tatlı bir telaş var. Hayata hazırlanmanın ilk basamağı olan okul; çocuklar için bir ‘çağ’ın açılması adeta.

Aileden uzakta kalmaya alışık olmayan hatta daha önce hiç ayrı kalmamış olanlar için yepyeni bir süreç başlar. Kimi için kolay, kimine zor gelen bu başlangıç öncesi; anne ve babaların akıllarına da birçok soru düşmektedir; “Acaba pamuklara sardığım, üzerine titrediğim, bir dediğini iki etmediğim yavrum, okula adapte olabilecek mi? Arkadaş edinebilecek mi? Öğretmenini sevebilecek mi? Derslerinde başarı sağlayabilecek mi?” gibi pek çok bilinmeyenin kafanızı meşgul ettiğine eminim.

Bir süredir devam eden ve çoktan okul hayatına adapte olmuş büyüme çağındaki jenerasyonu ise sınav telaşı sarar durur. Hazırlanma aşaması, yaklaşan sınav günleri ve getirdiği stres had safhadadır.

Tabii bir astrolog olarak benim naçizane şöyle bir önerim olabilir sizlere; adım adım giden bu yolda; çocuğunuzu ne kadar tanırsanız, o derece yardımcı olabilir, üzerinize düşen ve hissettiğiniz sorumluluk duygusunu, o denli azaltabilirsiniz emin olun. Bu durumu kolaylaştıran formül ise; çocuğunuzun burcunu bilmek… Burçlar deyip geçmeyin ama! Onlar kişiliğimizin birer aynası!

Dilerseniz; öncü, sabit ve değişken burç gruplarına bir göz atalım, öğrenci ve adaylarını bir bir tanıyalım:

1.Öncü (Baş) Burçlar

Koç, Terazi, Yengeç ve Oğlak

Çocuğunuz öncü grup burçlardan birinde ise; içiniz rahat olsun, adı üzerinde ‘öncü burç’ yani her alanda öncü… Liderlik vasfı taşıyan, çalışkan, kendi kurallarını, aileden aldığı terbiye ve sorumluluk duygusu ile birleştiren bu burcun çocukları, öğretmenlerinin dikkatini olabildiğince hızlı çekecek, atılımlı ve ilerici bakış açılarına sahip olmaları ile de sınıf içinde başarıya her an ulaşabilecektir. Öğretmeni tarafından ‘parmakla gösterilen öğrenci’ olmak için inat edecek, sınıfta bulunan diğer arkadaşları ile tatlı sert bir rekabete girecektir. Sanmayın ki onun ödevlerini günü gününe yapacağını. Tam tersine son dakika zihniyetine ve rahatlığına sahiptirler. Sonuçta öncüdür onlar, zekalarına her zamana güvendikleri için son dakikada olayı kurtaracaklarını bilirler. Risk almaktan hoşlanır, ani çıkışlar yaparlar. Onları belli bir programa uydurmaya çalışmanızı tavsiye etmem ama çaktırmadan kontrol etmekte fayda var. Arada bir dürtülmeye ihtiyaç duyabilirler.

2. Sabit Burçlar

Boğa, Aslan, Akrep ve Kova

Üstün bir odaklanma yeteneğine sahip olan sabit burç grubunun bu üyeleri; daha ilk günden itibaren keskin zekâları, öğrenmeye ve öğretmeye olan hevesleri, bilgiye bir değil birkaç farklı yoldan ulaşma istekleri, disiplinli ve hakimiyet sahibi oluşlarıyla başarı ve uyum sürecini çok kolay yakalayacaklardır. Bütün gayesi takdir edilir olmak olan bu burcun çocukları; ders esnasında öğretmenlerini pür dikkat dinleyen, aklına yatmayan bir şey duyduğunda ve öğrendiğinde soran, bunu sorgulayan kişilerdir. Sınıf ortamında hatta teneffüslerde bile öğrendiğini arkadaşlarıyla tartışmak isteyecek, aklına en uygun düşen cevabı alana kadar bu tavrını sürdürecektir. Bu durum aile içinde ve sosyal yaşamlarında da gözlemlenebilir.

Sabit burç grubuna sahip çocuğunuz sorumluluğunun bilincinde olacak, ödevlerini zamanında yapacak, testlerini günü gününe çözecektir. Fakat şunu da unutmamak gerek, o kendi programını kendi yapar. Her zaman kendinden emin olduğu için önce kendi ihtiyaçları ön plandadır. Örneğin acıktıysa önce yemeğini keyifle yiyecek, ondan sonra derslerine dönecektir. Bildiğini okuduğu gibi, yaptığı hatanın da arkasında durur.

3. Hareketli (Değişken) Burçlar

İkizler, Başak, Yay ve Balık

Hareketli burç grubunun çocukları; ortama uyumla başlayan, paylaşımcı, dikkatli, hızlı öğrenebilen, okuyabilen, konuşma, yazma, iletişim becerileri yüksek, hayalleriyle mantığını dengeleyebilen adaylardır. Başarılı olmak onlar için bir sorun değil adeta yeteneksel bir durumdur. Bir konuyu öğrenme esnasında; detayları illa bilmek isterler, akıllarına yatmayan bir yanıt aldıklarında zaten baskın olan merak duyguları çoğalır, devamını getirmek için ön bir araştırmaya girişirler.

Verilen ödev ve görevleri büyük bir dikkat ve titizlikle yerine getirirler. Fakat onlarla ilgili şöyle bir handikap vardır; konudan konuya hızlıca atladıklarından çabuk sıkılabilir ve konsantre olmakta zorlanabilirler. Dış dünyaya algıları çok açıktır. En ufak bir ses bile onları yaptıkları işten kafalarını kaldırıp bakmalarını sağlayabilir. Kaygılı olmaları nedeniyle, hata yapmaktan son derece korkarlar ve çevrelerindeki herkesi rakip olarak görebilirler. Hayal güçleri zengin olup, yeni oyunlar yaratmayı severler. Kompozisyon yazımı, şiir, resim, müzik ve tiyatro gibi sanatsal konulara meyillidirler. Eğer takım çalışması içindelerse, bu takıma en rahat alışacak olan burçlarda da onlardan çıkar.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

23.05.2013 Tarihinde Kaleme Alınmıştır.

Günün Ruh Hali
Ay Terazi burcunda. Lüks tüketime yönelim artabilir. Uzun süredir bakımını ihmal edenler, güzellik salonlarına koşacaklar. İlişkilerinde belirsizlik yaşayanlar, net kararlar alabilir.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...