Yükleniyor . . .

MUTLU OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIM

MUTLU OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIM

1. Ruh halinizdeki değişimlerin sebebini anlamaya çalışın. Sadece bir konudan çıkarım yaparak kendiniz için doğru olanı bulamazsınız. Bazen aman durgun su bulanmasın dediğiniz anlarda suyu bilerek bulandırmak, suyun altında olanı çok daha net gösterecektir.

2. Olumsuz düşüncelerin altında yatan nedenlere odaklanın. Bazen boş bir tabana bakarak, bazen de bir deniz kenarında ufka odaklanarak. Neden olumsuz olanı düşünmek size çok daha kolay geliyor ya da neden olmayacak olana tutunuyorsunuz? Siz mi bunu istiyorsunuz yoka hayatın size bunu sunduğunu mu düşünüyorsunuz?

3. Suçluluk duygunuzu yakınlarınızla paylaşın. Evet bazen böyle yaşanması gerekiyordu ve böyle yaşadım diyebilirsiniz ama bazen de olması gerekmeyeni kabullenmiş olabilirsiniz. Ve bu muhasebenin içinden tek başınıza asla çıkamazsınız. Sizi seven insanlara kalbinizi emanet edin.

4. Sevgiye olan bağımlılığınız aşırı mı?  Eğer aşırı ise bu duygunuzu hayatınızın hangi alanından besliyorsunuz. Sevmeyi mi yoksa, sevilmeyi mi seviyorsunuz? Eğer cevabını her ikisi ise bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim. Hayatta hangi duygumuz eşit ağırlıkta?

5. Özgüveninizi önce kendinizi ispat edin daha sonra çevrenize. Siz kendinizi sevmeden kimse sizi sizin istediğiniz gibi sevmeyecek, kendinize güvenmediğiniz sürece kimse size yeteri kadar güvenmeyecek. Hayatın terazisi asla yanlış tartmaz. Kendinize olan saygınızı yitirmeyin ve kimsenin öz benliğinize saldırmasına izin vermeyin.

6. Önemli olan çabalayıp başarısız olmak mı yoksa hiçbir şey yapmayıp başarısızlıktan uzak kalmaya çalışmak mı? Hiçbir şey başaramamanın değil, hiçbir şey yapmamanın asıl sorun olduğunu fark edin.

7. Erteleme fikrinden vazgeçin, akıp giden zaman asla geri gelmeyecek. Hayatta hiçbir şey sizden daha önemli ve değerli olamaz. Daha iyisi için ertelediğiniz hayatta belki de sizin için en iyi olanı kaçırıyorsunuz.

8. Kendinizi kötü hissedecekseniz yapmak istemediğiniz hiçbir şeyi yapmayın ve kimsenin sizi buna mecbur bırakmasına izin vermeyin. Kendi davranışlarınızın sorumluluğunu alın. Kendinize iyi gelecek olan sizsiniz.

9. Mutlu olmak için sevilmeyi beklemeyin. Sevmek de sizi mutlu edecektir. Etrafınızda olan her şeye, herkese şükredin. İyisiyle, kötüsüyle her şey sizinle var oluyorlar.

10. Kendinize acımayın. Hiçbir gerekçe kendinize acımanıza sebep olmamalı. Olumsuz olandan gereken hayat dersini alın ve yaşamaya bakın.

11. Sürekli sizden beklenti içinde olan insanlardan uzak durun. Hiç kimsenin beklentisini karşılamak için yaşamıyorsunuz. ‘Ben böyleyim.’ demek doğru değil ancak bazen de gerekli. Kimsenin sizi onaylamasına ihtiyacınız yok. Onaylanmanız doğru yaşadığınız anlamına gelmez. Size asıl onayı verecek olan vicdanınızdır.

12. İstekleriniz için mücadele edin ve ne zaman vazgeçeceğinize kendiniz karar verin. Hep ya da hiç düşüncesinden kurtulun.

13. Yaşadığınız kötü olayların altında yatan nedenleri düşünün ancak sürekli zihninizde taşımayın. Hem bedeniniz ehem de zihninize ihtiyacınız var. Onları koruyun.

14. Genellemelerde sağlam temele dayanmayan öngörülerden kaçının. Herkes farklı, kimse aynı olmak zorunda değil. Hiç kimsenin sevgisi birbirine eşit olmadığı gibi yaşadığı acı da eş değer değildir.

15. İnsanlara güvenmekten asla vazgeçmeyin. Bir insan aynı hatayı ancak isterse tekrarlar. Bir insana güvenmekle, o insanı sevmek doğru orantılıdır. İnsan hiç sevgisiz yaşayabilir mi?

Herkes, hepimiz kendi sebeplerimize sahibiz. Yaşamımızı güzelleştirmek için bir yerden başlayabilir, düşsek dahi kalkacak gücü kendimizde her zaman buluruz. Yeter ki isteyelim.

Zeynep Turan

Yazının her hakkı saklıdır.

23.05.2017

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...