Yükleniyor . . .

KURUMSAL DETOKS

KURUMSAL DETOKS

Son yılların en moda olan kelimelerinden bir tanesi de “detoks” hiç şüphesiz. Genel itibariyle sağlık üzerinden hayatlarımıza giren bu detoks kelimesi, toksik maddelerden uzaklaşmak anlamına geliyor. Bu yazımda detoksun yalnızca sağlık üzerindeki değil, kariyer yaşamlarımız üzerindeki etkisinden de bahsettim.

Mesai Mantığı Değişti Mi?

Artık çalışma ve çalıştırma kavramları da yenilenen dünya düzeninden nasibini aldı. Birçok şirket artık uzaktan çalışma modellerine ayak uydurmaya çalışıyor. Hatta bu sistemi geçici olarak değil, kalıcı olarak da düşünen iş yerleri yok değil. Konu buraya gelince yöneticilerin aklındaki en büyük soru da çalışanından maksimum düzeyde verim almak. Bu konuda beklediğini alamayan yöneticiler için bir gözlem yerine dönen uzaktan çalışma modeli, kimin, kime gerçekten ihtiyacı olduğunu ortaya çıkardı. Çalışma performansını doğal iş ortamında gözlemleyemeyen yöneticiler için ise bu model kamusal detoksun önünü açtı.

Kazan Kazan (Win Win)

Kurumsal detokstan nasibini alan birçok iş yeri, geride kalan çalışanları ile beraber yeni çalışma şekilleri belirledi. Bu sayede herkes maksimumunu daha fazla gösterme fırsatı yakaladı. İşinden memnun olmak ya da olmamak arasında kalan kişiler, zor süreçlerde gördükleri tepkiler ile beraber önünü daha net görebildiler.

Yeni Model Yöneticiler

Değişen şey yalnızca çalışanların rutinleri değil, yöneticilerin çalışanlarından olan beklentisi de değişti. Bir noktada unutmamak lazım ki Kova Çağı’ndayız. Bu çağ, kimin gerçek anlamda var olma isteğiyle dolup taştığını da ortaya koyacak.

  • İşsizlik kavramı 2009’dan bu yana oldukça değişti. Global ilişkiler ve kendi ülkeleri dışında çalışan kişiler de ülkelerine dönerek kurumsal detoksun bir parçası olabilirler. Kısacası herkes kendi işini yapmak isteyecek.
  • Farklı ülkelerde çalışan göçmen çalışanlar, kendi ülkelerinin birinci tercihi olacaklar.
  • Sanal dünyanın toptan ve perakende satış alanındaki devrimleri devam ederken, bu hıza yetişebilen kişiler iş hayatında tutunmaya devam edecek.
  • İş beğenmemekten iş bulamamaya evrilen yeni bir dünya düzeni söz konusu.
  • Kurumsal çalışma modelinin matematiğini değiştirecek olan şey, inovatif fikirleri olan kişiler olacak. Burada demografik bir detoksun olması kaçınılmaz.

“Bir zamanlar, Amerika’ya gitmek isteyenler şimdi “Amerika da umut var mı? Ne olacak?” diyecekler. Unutmayın, her millet her ülkede sıkışabilir. Bu sıkışmadan ve detoks rüzgarından nasibini alanlar çok olacak.”
 

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Bütün Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

27.05.2021

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...