Yükleniyor . . .

JOE BIDEN

ABD seçimlerini kazanan bu adamın aslında siyasi kariyeri ABD’nin başına gelmiş birçok siyasetçiden daha uzun. Hal böyle olunca bu eski toprağın yenidünya düzenine adapte olup olamayacağı daha çok sorgulanacak.

İşin ilginç bir noktasına değinmek isterim; 1942 doğumlu Amerika’nın yeni başkanının astroloji haritası sağlıkla ilgili gerçekten büyük sorunlardan geçeceğini işaret ediyor. Ne de olsa haritasında Akrep stelyumu var.  1789 yılında Plüton- Kova,  Satürn- Balık döngüsünde ilk ABD seçimleri yapıldı. Kasım ayının ilk Pazartesi gününü izleyen güne ‘’denk getirilen’’ ABD seçimlerinin bundan sonra ki tarihi acaba 2024 mü olacak? Öncelikle 2023 yılında Plüton’un Kova’ya geçeceğini düşünürsek; zamanın haritası ABD seçimleri bir sonraki secim tarihinden erken olacağını işaret ediyor.

‘’Amerika’ya Neler Oluyor?’’

20 Kasım 1942 Marsyen bir hartaya sahip olan Joe Biden koltuğuna ilk adımlarını atarken ülkesinin sorunlarının her zamankinden daha büyük olduğunu fark edecek. Beyaz Saray’da ulusal muhafızlar(askerler) eşliğinde yemin törenine giren Başkan, Trump’ın skandalları ile uğraşmak zorunda kalacak.  Bireysel silahlanmanın ülkesinde ne kadar büyük bir sorun haline geldiğine sadece dünya değil kendisi de vakıf olacak. En olaylı günlerinden gecen Amerika’ya ‘’neler oluyor’’  sözünü 2023 yılına kadar söylemeye devam edeceğiz. 4 Temmuz 1776 yılında Plüton Oğlak döngüsünde kurulan Amerika Plüton yıllarından geçerken, eski kitaplarımdan size Amerika’yla ilgili bir sözü paylaşmak isterim. ‘’ Ahtapot gibi dünyayı saran bu ülke kendi gövdesinden yara aldıktan sonra dünyada ki kolları olan üslerini kendi elleriyle kesecek.’’ Kendi saraylarını da basan göstericilerin aslında ayin yaptıkları ise yılar yılar sonra açıklanacak. O güne kadar bu konu sanki bir gösteri gibi hafızlarda kalacak.

Biden Tarzı Ekonomi

Joe Biden’ın hiç şüphesiz kafasında kurguladığı ekonomi programı, dünya siyasetinde izleyeceği yol Trump’ın tutumundan oldukça farklı olacak. Akdeniz’de, Ortadoğu’da, Çin ile olan küresel ekonomik rekabette daha aktif daha politik bir Amerika’nın yol haritasını çizmeye çalışacak. Biden Dünya ile ilişkilerini dinginleştirmeye çalışırken, iç meselelerde eyaletlerin sivil itaatsizlikleri ile karşılaşacak.

ABD Bölünecek Mi?

Amerika kendi içinde küçük küçük ülkelere mi bölünecek? İşte bunu yer altı gezegeni Plüton sayesinde göreceğiz.  ABD’nin kuruluşundaki transit Plüton Oğlak döngüsü nasıl bir transit? Plüton bir burçta ortalama 14 – 16 yıl arası kaldığını hesapladığımızda aynı burca 168 yıl sonra gelen bir transit. En ağır ve en zor transit.  236 yıl önce kurulan ABD aslında 2012'den bu yana fokur fokur kaynıyordu. 2019’un son günlerinde sanki bir yarasadan insana sıçramış gibi gözüken Covid-19 ile insanlık savaşa tutuştuğunda ABD önce sağlık poliçelerinden zorlanan yegâne ülke olarak belanın tam ortasına düşmesi herkese aynı sözü söyletecek; ‘’Süper yükselişin süper düşüşünü görmek bize mi nasip oldu?’’. 

Kaldı ki Plüton’un 2023 yılına kadar Oğlak burcunda hareket edeceğini düşünürsek; ABD’nin en sert günlerini göreceğini de aklımızın bir köşesine koymalıyız. Bu da demektir ki; ABD’nin en yorucu günleri Biden ile beraber olacak.

Joe Biden’ın COVID-19 İle Mücadelesi Nasıl Olacak?

 • Obama’nın başkanlığında 20 Mart 2010 yılında imzalan ‘’obamacare’’ yasasını daha esnek hale getirerek sağlık imkânlarından birçok kişinin yararlanmasını sağlayacak. Sağlık konusundaki en büyük hedefi bu yasadan yararlanan insanların sayısını ciddi bir biçimde artırmak.
 • Biden seçim vaatlerinde Covıd-19 için büyük bir bütçe ayrılmasını ve harcamalardan kaçınılmamasını söylüyordu. Başkanlığı ile birlikte ABD’nin virüsten kurtulmak için büyük harcamalar yapacağını iş birlikleri kuracağına şahit olacağız.
 • ABD sağlık sektöründe sosyalizme mi kayıyor sorusunu soracağız. 
 • 2021 yılında genişleten gezegen Jüpiter Balık geçişi sırasında yapılan aşıların yan etkileri iyice gündeme gelirken, aşı karşıtlarının; ABD’nin birçok eyaletinde sivil itaatsizliğe varan çıkışlarına tanıklık edeceğiz.

Joe Biden’ın Ortadoğu Politikası Ne Olacak?

 • Biden Ortadoğu’da oluşan çıkmazlarda ABD kontrolünün sağlandığını kanıtlamak isteyecek ve bu konuda ciddi adımlar atmaktan korkmayacak.
 • Biden’ın bölgedeki radikal güçlere karşı ağzından dökülenlere bakılacak olursa bölgede ABD askerinin aktif olacağından söz edebiliriz.  
 • Dünyanın birçok yerinde üssü olan ABD belli noktalarda küçülmeye giderken, ülkemizde ve ülkemizin sınır politikalarına karşı tuhaf adımlar atmaya kalkacak.
 • Türkiye’yi burada ilgilendiren husus ise; ülkemizde Türk ile Kürt kardeşliği arasına nifak tohumları ekilmemesi için saflarımızı daha sıkı tutup tek yürek olmayı her zamankinden daha çok başarmalıyız.  
 • Özellikle 16 Mayıs 2021 tarihine kadar gökyüzü; kendi sınırlarımıza ve ülkelerle olan ortak kontrol noktalarımıza daha çok odaklanmamız gerektiğini işaret ediyor.  
 • Suriye’de içinde bulunduğumuz stratejik hedefler ile Biden ABD’sinin stratejileri çakışabilir. Verilere göre; Suudi Arabistan son yıllarda ABD’den oldukça fazla silah ihraç etti. Biden bu durumda karşı bir görüşte olarak; Suudi Arabistan ile ilişkilerini tekrar gözden geçirecek. Bu durum; Arabistan- Türkiye yakınlaşmasını ve ardaki krizlerin hızlıca çözümlenmesine zemin oluşturacak.  
 • Dünyada ki tüm saraylar karışırken, Suudi saraylarının da siyasal devrim ve askeri darbe arasında kalacağı büyük günlerden geçeceğine tanıklık edeceğiz.

Joe Biden’ın Çin Politikası Nasıl Olacak?

 • Serbest mal dolaşımı ile ilgili ABD’de ve ABD etkisindeki ülkelerde yasa değişiklikleri gündeme gelebilir. Böylelikle doğrudan hedef 1949 yılında cumhuriyetini ilan eden Çin gibi olsa da rekabete bir ‘’yumuşak eksen’’ kazandırılabilir.
 • Biden, Çin’e karşı Trump gibi sadece tekil hareket etmektense kendi eksenindeki ülkeler ile beraber hareket edecek. Transatlantik ticari yollarını tekrar düzenleyecek. Biden Obama döneminde edinilen ‘’Asya’ya Yöneliş’’ stratejisini genişletecek. Ve üyesi olduğu ulus üstü kurumları Çin’e karşı kullanmaktan geri durmayacak.
 • Bu süreçte insan hakları ile ilgili Dünya’nın hedefi haline gelen Çin hükümetinin Uygur politikaları ABD’nin Çin’ e karşı kozu olacak.
 • Göreceklerimizin ağır yorumlarımız keskin olacağı günlerde dünya Uygur bölgesini konuşarak ABD’nin istediği yapıyormuş gibi görünse de her şerden bin hayır doğar misali gelişmeler olacak.  
 • Çin Uygur bölgesinin 1959 yılında aldığı özerklik kararını farklı bir yapıya götürdüğünü tüm dünyaya ispat ederken Şi Cinping’in hedef alacağını zaten yılın başından bu yana birçok kere kaleme almıştım.
 • Ülkeler yeni liderlere kavuşurken, Biden’ın politikaları 2021 yılı boyunca birçok değişime maruz kalacak.  
 • Genel perspektiften baktığınızda ise ABD varlığını sürdürdüğü bazı Asya ülkeleri ile iş birliklerini artırabilir.
 • Türkiye ABD’nin Çin ile içinde bulunduğu küresel rekabetten faydalanarak dış politikasındaki çizgisini korumaya çalışacak.

Biden’ın Türkiye Politikası Nasıl Olacak?

 • Biden; 2 Ağustos 2017 Satürn Yay döngüsünde yayımlanan ‘’CAATSA’’ yani; ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nı tekrar gündemine alacak.
 • 2021 yılında değişen hasımlarda değişen dostlarda bu yasasının etki alanlarını genişletirken yasaya dâhil edilen yeni ülkelerde olacak.  
 • Akrep burcu Biden’ın, Akrep burcu Türkiye’ye yolu birçok kere düşecek. Ayrıca ülkemiz Biden’ın dilinden de düşmeyecek gibi görünüyor.
 • Türkiye ve 26 Aralık 1991 Satürn Kova döngüsünden geçen Rusya; Türkiye’nin askeri ihracat ve ithalat düzenine el atmak isteyebilir.
 • Biden Türkiye ile Rusya arasında kara kedi olabilir. Çünkü o bir Dolunaylı! Dolunay fazında dünyaya gelen ay burcu Boğa olan Biden için işler her zaman yolunda gitmeyeceği gibi yılarca politikanın içinde yoğrulmasına rağmen dış politikada tozlandığını 2021 Kasım ayında ki tutulmada fark edilecek.

S-400’ler Gündemde

Biden Türkiye’nin satın aldığı ve alma programı içinde olduğu S-400’leri diline dolayabilir. Bunun yanı sıra Türkiye’yi doğu ekseninden uzaklaştırmak için Türkiye ile NATO bağlarını sağlamlaştırmak isteyecek. Biden genel olarak Türkiye’nin Akdeniz’de ve Ortadoğu’da izlediği politikaları sınırlandırmak ve Türkiye’nin ekonomide liberalleşmeye bağlı olarak dışa bağımlılığını artırmak isteyecek. Eski toprak Biden; Türkiye’nin iç politikada değişen koalisyonlarına yetişmekte zorlanacak. Her ne kadar baskın bir haritası olsa da ABD seçimlerinde Mars Retro’su olduğunu hatırlamamız gerekir. 2022 Mayıs ayında yaşanacak olan Mars - Koç seyri Biden’a soğuk bir duş etkisi yaratırken, Türkiye hava savunma sistemleri sorunlarını kendisi çözmüş olarak kimsenin onayına ihtiyaç duymadan kendi adımlarını atabilecek.

 F 35 Çıkarılacak Mı? 

Türkiye JSF (Müşterek Saldırı Uçağı) Projesine 12 Temmuz 2002'de Ay Aslan döngüsünde yedinci uluslararası ortak olarak katılmış olduğu o günden bu güne bin bir türlü engele karşılaştı. Ülkemiz 2021 yılına Ay Aslan fazıyla başladığını düşünürsek en büyük dönüşümü F-35 projesinde yaşayacak.  Biden’dan çok 1964 doğumlu haritasında jenerasyon gezegenleri Başak burcunda toplanmış Kamala Harris’in açıklamalarına tanıklık edeceğimizi işaret ediyor.  F-35’ler ile ilgili bölümü detaylı olarak ‘’2021 Var Olmak’’ kitabımda 423 sayfamda bulabilirisiniz.   

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Bütün Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

18.01.2021

Günün Ruh Hali
Ay, ateş burcunda büyüyen fazda. Etrafımızdaki dağınıklıkları toparlamak istesek de bu pek mümkün olmayacak. Duygusal iniş çıkış yaşayanlar, ruhsal sıkıntıları olduğuna kanaat getirerek, destek almaya karar verecek.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...