Yükleniyor . . .

GÜNEŞ TUTULMASI (3 KASIM 2013)

Son Bir Düelloya Daha Hazır Mısınız? 

Bir tutulma daha açmış kollarını bizi bekliyor, hem de en şiddetli haliyle. Siz de fark ettiniz mi bilmiyorum ama genellikle tutulma anında etraf sakinleşir, sessizleşir. Rüzgar bile esmek istemez sanki… Doğa, hayvanlar, insanlar, kısacası tüm canlılar nefesini tutar, bu büyülü anı seyretmeye koyulur. Tutulmaların bu farklı havası, bize yeni başlangıçların işaretini verir. Değişim sözcüğü kulağımıza daha bir hoş gelir; değişmek, değiştirmek isteriz!

Özel bir tutulma…

2013 yılının son Güneş tutulmasının Akrep burcunda gerçekleşiyor olması peki kulağımıza neler fısıldıyor? Öncelikle Pazar günü Hibrit Güneş tutulması yaşayacağımızı söyleyerek söze başlayalım. Hibrit Güneş tutulması; tutulmanın Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olarak gözlenmesi demektir. Bu tarz tutulmalar ender olarak görülürler. Bu yüzden de özel bir tutulmayla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Halkalı olarak başlayan tutulma, kısa bir süre sonra tam tutulma haline gelecek. Öğleden sonra saat 15:00 sularında, Akrep burcunda 11 derece gerçekleşecek olan Güneş tutulmasının yöneticisi Mars. Güneş ve Ay’ın hemen yamacında ise engelleri, zorlukları, işi yokuşa sürmeyi seven gezegen Satürn bulunuyor.

Tutulmanın kardeşi Yeniay…

Güneş tutulmasının bonusu olarak her zaman yanında bir de Yeniay vardır. Ay'ın Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda oluşan Güneş tutulması için Ay'ın Yeniay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması gerekmektedir. Bu yüzden her Güneş tutulmasında bir de Yeniay vardır. Güneş tutulması, Yeniay mı daha etkilidir diye soracak olursanız; Güneş tutulmalarının kat kat güçlü Yeniay etkisi yarattığını söyleyebiliriz. Güneş tutulmalarının, Yeniay etkisiyle başlangıçları temsil ettiğini söylemiştik. Örneğin benzer şekilde Ay tutulmalarında da Dolunay’ın etkisi bitişi ve sonu vurgular. Sonuç odaklı düşünürüz. Ama Pazar günü yaşayacağımız Güneş tutulması bize yeni bakış açıları kazandırıp, bitiş değil başlangıçlar için cesaret verecek.

Tutulmanın Etkileri

Olumlu bir tablo çizmiş olsam da, aslında anlatmak istediğim şey normalde güzel şeylerin habercisi olabilecek olan Güneş Tutulması bu sefer sert etkileriyle bizi gökyüzünden selamlıyor. Akrep burcunda gerçekleşecek olan tutulma, Afrika'dan tam tutulma halinde başlayacak ve bu bölgenin dışında kalan yerlerin neredeyse tamamından ve bazı güney Avrupa ülkeleriyle Türkiye'den parçalı tutulma olarak görülecek.

“Ben Akrep burcu değilim, beni etkilemez” diye düşünenlere şunu söyleyebilirim; eğer Türkiye’de yaşıyorsanız her türlü etkilerine maruz kalacaksınızdır. Türkiye’nin burcu Akrep çünkü… Nasıl, bir ailede yaşanan olaylar çocukları da etkiliyorsa, ülkemizde yaşanan olaylar da bizi etkiler. Ayrıca doğum haritanızda mutlaka Akrep tarafından yönetilen alanlar vardır. Bu alanlar aşk, iş, aile, sağlık, eğitim hangi alanı etkiliyor olursa olsun haritanıza bakılarak yorum yapılacak şeylerdir, bunu da artı bilgi olarak ekleyeyim.

26 Haziran’dan bu yana Jüpiter’in Yengeç burcunda ilerliyor olması yükseleni Yengeç olan Türkiye için olayların aslında startını verdi. Yengeç aileyi, geleneksel değerleri, milli unsurları temsil eden bir burçtur. Yılın 2.yarısından bu yana milli duygular, komşu ülkeler, sosyal yapılar ve dahası oluşacak bu yönde hassas konuların ele alınacağını vurguluyor. 2015 yılına kadar da, bu hassasiyetin devam edebileceğini vurgulayabiliriz.

2013 yılı, yani bu yıl, Türkiye’nin dış basında konuşulması devam edeceği gibi kritik konularda da fikir ayrılığı sergilenecek. Eğitim kurumlarını, eğitim sistemini, gençleri, eğitimcileri de büyük ölçüde etkilemeye devam edecek, ta ki 2014 sonlarına kadar. Tutulmaları çok iyi gözlemlemek gerekir. Ama en önemlisi Güneş tutulmasının Akrep burcunda gerçekleşecek olması işleri hiç olmadığı kadar karıştırabilir. Hepimizi dibe çekebileceği gibi, tekrar su yüzüne de bırakabilir.

Güneş tutulması en çok kimleri etkileyecek diye sorarsanız; Astrolojide Ay “anne”yi, Güneş ise “baba”yı temsil etmektedir. Bu sebeple bu tutulma; baba ve baba figülerini, patronları, iş adamlarını, askerleri, polisleri, kısacası erkekleri çok daha fazla etkileyecektir. Sorumluluklar arttığı gibi, karşımıza birçok engel de çıkaracaktır. Ne de olsa Satürn yine iş başında… Evliliklerin de bu tutulmadan etkileneceğini söyleyebiliriz. Özellikle yeni evlenen çiftler, birbirlerini daha iyi tanıdıkları gibi, eşinin daha önce fark etmediği olumsuz özelliklerini de daha net görebileceklerdir. 

Bir yandan Merkür’ün de Akrep burcunda gerilemesinin sürdüğünü unutmayalım. Ani ödemeler, ani para kayıpları, teknolojik aletlerde çıkan sorunlar planlarımızı bozmaya devam ediyor. Hoşlandığımız birinin gerçek yüzünü görebileceğimiz gibi, beklenmedik ilişkilere de imza atabiliriz. Size tavsiyemiz, radikal kararlar almadan önce geçmişte yaşadıklarınızı gözünüzün önüne getirin ve bir kez daha düşünün. Sonuçta aldığınız kararlardan pişman olmak istemezsiniz…

 

Geriye dönüşü olmayan büyük değişimlerden söz ediyoruz burada ve tutulmanın da 1 gün ile sınırlı olmadığını astrolojik bilgisi olmayanlar bile biliyor. Etkilerini 2014’te bile hissettirecek olan Güneş tutulması Akrep burcunda gerçekleştiği için bilinçaltımızda yatan endişeler, korkular su yüzüne çıkacaktır. Rüyalarımızın da önemi bu dönemde o yüzden daha fazla. Haberci değil, iç dünyamızdaki sorunları ele alan rüyalar bize hayatımızla ve üstesinden gelmemiz gereken sorunlarla ilgili ipuçları verebilir. 

 

Türkiye’nin Haritasında neler oluyor? 

 

-Uranüs bizi tutulma haritasının 1. evinde karşılıyor. Fırsatların gezegeni de diyebileceğimiz Uranüs oldukça aceleci bir gezegendir ve ele geçen fırsatın hemen değerlendirilmesini ister. Duygusal değil, objektif bir bakış açısına sahiptir. Sürprizleri, yeni buluşları, keşfedilmemiş şeyleri,  ani başlangıçları ve büyük aklı temsil eder. Ani değişiklikler, isyan, bağımsızlık ve şok getirir. Dili oldukça sivridir, devrim yapmak ister! Radikal çıkışlar yapan ve özgürlük naraları atan Uranüs, halkın karşılaşacağı durumları temsil eder. Bu da demek oluyor ki, önümüzdeki aylarda halkın özgürlük isteyen tarafını çok daha net göreceğiz. Ve çok daha sert!

 

-Astrolojide Uranüs, aynı zamanda depremlerle de bağdaştırılır. Çünkü onda aniden belirme özelliği vardır. Türkiye’nin haritasına baktığımızda ülkemizin doğu kesimleri ile güneydoğu bölgesinin Uranüs etkisinde daha fazla olacağını görüyoruz. Yani Türkiye’nin doğusu ve güneyi sadece depreme değil, sel baskınları, toprak kayması gibi doğal afetlere maruz kalabilir. Merkür ve Satürn’ün de 8.evde konumlandığını hatırlatalım. 8.ev bitişler ve yeniden doğuşları, korkutucu bir durum olarak kabul edilse de ölümü temsil eder. bu yüzden ölüm oranlarında artış (hasta insanların iyileşme süreçlerinde zorluklar), toplumsal olaylar, doğal afetler maalesef bizi bekliyor.

 

-Satürn ekonomimize de balyoz indiriyor. Özellikle de bankayla ilgili bir durumunuz varsa her şeyi not edin, dekontları saklayın, kısacası hesabınızı iyi bilin! Kredi, borç alma ve borç verme, vergiler, ekonomik anlamda zorlanmalar hem ülkemiz hem de bizler açısından hiç de iyiye gitmiyor. 

 

Son düello...

 

Güneş tutulması Akrep burcunda yani su grubundan bir burçta gerçekleştiği için daha içsel ve daha ruhsal bir boyut kazanıyor. Geçmişimizin hayaletlerinden, problemlerinden sıyrılıp maneviyatımıza sığınabiliriz. “Nereden aklıma geldi şimdi bu!” diyebileceğiniz durumlar mutlaka yaşayacaksınız. Eski anıların canlanmasının suçunu kendinizde aramayın. Hepimiz bu günlerde Leylayız… Ama bazı şeyleri hep içimize atarak bitiremeyiz, bunu da sakın unutmayın. Düşünmek, irdelemek, sorunun kaynağını bulmak, neden “eski” olduğunu anlamak… İşte biz geçmişle hesaplaşırken, onu bir yandan da öldürüyoruz bu sefer. Son bir düello!

Bugünden sonra hayatınızın ilk gününe başlamaya hazır mısınız? 

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Tüm Hakkı Saklıdır 

15.10.2013 Tarihinde Kaleme Alınmıştır.

 
 

 

 

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, Terazi burcunda arkadan iş çevirenlerin veya çapkınların işlerini artık daha da zorlaştırdığı dönemi başlatıyor. Seyahat planı olmayanları dahi harekete geçirecek günler başlıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...