Yükleniyor . . .

DÜNYA GELİP GEÇİCİ, KALBİN SESİNİ DİNLEMEYE DEĞMEZ Mİ?

DÜNYA GELİP GEÇİCİ, KALBİN SESİNİ DİNLEMEYE DEĞMEZ Mİ? 

Abartmadan, yok saymadan, küçümsemeden, koca evrende yalnız olmadığımızı bilerek yaşamalıyız hayatı. Bize basit gibi görünen detayların güzelliğini hatırlatan günlerin anlamını kavramalıyız. Sevaba doğru kucak açarken, günaha yaslanmadan adım adım iyiye doğru kavuşmalıyız. Bilginin ötesine geçtiğimiz yüzyılda mütevazılığı elden bırakmadan, üstten konuşmadan hayatın binlerce ihtimali olabileceğini hep aklımıza tutmalıyız. Empati kurmalıyız yeri geldiğinde küçücük bir toz zerresi için bile. Değişime kalbimizin en derin gizlerinden başlayarak hareket etmeliyiz. Bize unutmamamız gerekenleri hatırlatan günlere sıkıca sarılmalıyız. Tıpkı bayramlar gibi.

Bayramların anlamını, ruhunu sıradanlaştırmadan, öz değerlerimizi, kendi öz varlığımızı koruyarak yürümeliyiz. Başkalarının samimiyetini, sahiciliğini sorgularken kendi sahiciliğimizin tıkanabileceğini de öngörmeliyiz. Anlaşılmayı nasıl istiyorsak anlamak için de çaba göstermeliyiz. Etrafımızdaki insanlar mutluluk maskesi taksalar da dile getiremedikleri acılarının olabileceğini düşünmeliyiz. Bize uymayan davranışların karşısında saman alevi gibi parlamadan, başka bir ihtimal, başka bir açıklama olmalı diyebilmeliyiz kendimize. Bayramın değeriyle birbirimize üstünlük kurmaya çalışmanın yine kendimize kurduğumuz tuzak olduğunu fark etmeliyiz. Önyargılarımızdan, ezberlerimizden, egoya dönüşen komplekslerimizden, büyük konuşmalarımızdan arınmamız gerek. Yoksa hayat bizi sınamaktan, sorgulamaktan bıkar mı dersiniz? Kendimizi, etrafımızdaki her canlıyı yorduğumuz zaman ömürden kaç gece kaç gündüz heba olacak dersiniz?

Gelip geçici, ölümlü şu dünyada kalbin gerçek sesini dinlemek gerekmez mi? Bana ne, beni ilgilendirmez diyerek geçiştirdiğimiz anları sorgulamamız gerekmez mi? Vicdanımızı kapattığımız siyah örtüyü çekip atmamız gerekmez mi? Doğrularım ve iyiliklerimden memnunum deyip bir kenara çekilmekten vazgeçmemiz gerekmez mi?

İşte tüm bu sorgulamaların eşliğinde bu bayram önce kendinizle barışmalısınız. Kendinizi tanıdıkça, başkalarını da anlamaya başlayacaksınız. Demem o ki daralmayın, boğmayın kendinizi. İyiyi sorgulayın, neyi niçin yaptığınızı bir kez daha tartıp biçin. Unutmayın ki yanınızda kim olursa olsun, kimler gelip geçerse geçsin bu yolculukta tek başınasınız. Yolculuğunuzda tövbelerinizi kimsenin günahları ile yarıştırmayın. Şükürleriniz mekansız, makamsız, zamansız olsun. Bayramı fırsat bilip, teslim edin kırgınlıklarınızı, küslüklerinizden uzaklaşın. İyi de kötü de yer değiştirir bazen. Evet, yine değiştirecek. İyi dedikleriniz de kötü dedikleriniz de yanıltacak sizi ara sıra. Ancak ne olursa olsun içinizdeki naif ve iyi tarafı korumaya alın. Ruhumuzu, benliğimizi, kalbimizi çıkardığımızda geriye boş bedenlerimizden başka ne kalır düşünsenize!

Dertsizin de derdi var şu hayatta. Bu bir karşı çıkış değil, öteleme değil, görmezden gelme değil! Gelin bu bayram günü dualarımızı şükürlerimizle birleştirelim. İyiliklere daha derinden bakalım. Belki de iyilik yapmanın bambaşka taraflarıyla tanışacaksınızdır, kim bilir? Keşkelerden, büyük konuşmalardan uzak tutun kendinizi. Manevi duyguların, geleneklerin hızla yok olduğu yüzyıldan geçerken bayramların değerini yaşatmaktan korkmayın. Özgürleştirin gönlünüzü yücelikle. Sadeleşmenin güzelliğine varın.  Sarılmak, affetmek, sevginizi dile getirmek, teşekkür etmek, özür dilemek için fırsat bilin bayramları.

Zaman hızla akıp giderken, yüzümüzdeki çizgiler günbegün derinleşirken duanızı da, dileğinizi de, iyiliklerinizi de geçiştirmeyin. Yaşadığınız her anın kıymetini bilin. Allah’ın lütfettiği her güne şükürle, sevdiklerinizi ortak ederek başlayın ki yarına can katın. Kapatın yaralarınızı, silip atın yaralarınızı, affetmeniz en çok da kendi kalbinizin kararmaması için. Yüklerinizin sizi hiçlik denizine düşürmesine izin vermeyin. Hayat yükselirse mana da yükselir.

Unutmayın ki bedenimiz 7 katman! Ruhumuz 7 katman! Başımızın üstündeki gökyüzü 7 katman! Kötülükleri, vesveseyi, hurafeyi gönüllerinizde yüceltmeyin. Ruhunuzun dermanı da sizde, doğru düşünmekte sizin elinizde! Gelin bayramınızı güzel kılın, hoşgörüyle, merhametle, sevgiyle süsleyin.

Bayramınızın güzelliklere açılmasını dilerim.

Astrolog Zeynep Turan

07.08.2019

Yazının her türlü hakkı saklıdır.

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, Terazi burcunda arkadan iş çevirenlerin veya çapkınların işlerini artık daha da zorlaştırdığı dönemi başlatıyor. Seyahat planı olmayanları dahi harekete geçirecek günler başlıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...