Yükleniyor . . .

BURÇLAR VE TATİL ANLAYIŞLARI

Bana tatil arkadaşının burcunu söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim!

Malum, yaz mevsimindeyiz. Birçoğumuzun aklı tatilde! Kimileriniz belki de erken davranıp sezonu çoktan açtı, kimi ise hala tarihi ve tatil mekanını belirleyemedi. O zaman bu yazı, tatil heyecanı içinde olanlara gelsin. Kafanızda gideceğiniz yer belli olmadığı gibi, hangi arkadaşınızla gideceğinize de karar veremediyseniz size yardım etmekten memnuniyet duyarım. Haydi herkes arkadaşının burcunu öğreniyor ve ona göre bir tatil planı çıkarıyor…

Koç burcu

“Yarış yapalım mı?” denizde, havuzda çevresindeki insanlara bu sözü söyleyen birini görürseniz, onun bir Koç insanı olduğunu varsayabilirsiniz.

Koç burçları hareketten ve kalabalıktan beslenir. Öncü burç olmasının yanı sıra, şişkin bir egosu da olduğu için her daim gözler onun üstünde olmalı, kendini insanlara kanıtlamalı, arkasından konuşturması, hatta kısa süreli ilişkiler kurması lazım… 

Koç burcu tatilinde, günlük hayatından çok farklı şeyler yaşamak ister. Ona göre iş hayatı demek, “rutinleşme” demektir. Ne kadar severek çalışsa da tatilde iş hayatının ne kadar uzağında, o kadar mutludur. Hatta bu yüzden tatile çıkarken iş arkadaşlarıyla değil, başka çevreden arkadaşlarla tatile çıkar ve sonuna kadar eğlenir. Tatilinde eğlencenin yanı sıra dağcılık, rafting, yamaç paraşütü, bungee jumping gibi sporlar yapmayı tercih eder. Adrenalin tutkusu onu tehlikeli aktiviteler yapmaya yönlendirir. Soğuk havalarda tatile gitmek pek de ona göre değildir. Doğaya karşı kendi gücünü test edebileceği bir kamp tatili ona iyi gelecektir. Mars’ın enerjisini, savaşçı tarafını bir şekilde çevresindekilere göstermelidir. Bu yüzden doğayla savaşabileceği kamp tarzı bir tatile hayır demez.

Boğa Burcu

“Etrafta çok fazla insan olmasa da olur, biz bize olalım” kafası…

Rahatına düşkünlük… Bu söz en çok Boğa burçlarını yansıtıyor olmalı… Düzenim bozulacak, rahatsız olacağım diye genelde sabit bir yaşam sürmeye çalışır. Riskli işlere el atmaktan pek haz etmediği için, her sene gittiği yerleri değiştirmekten hoşlanmaz. Ya da değer verdiği arkadaşlarının tecrübelerine göre yola çıkar. Zaten tek başına değil, sevdiği insanlarla olmak ister. Onun kalabalıktan kastı tanımadığı insanlardır.

Boğa burçları için tatil demek; tembellik, rahatlık, konfor demektir. Venüs’ün lükse ve güzelliklere düşkün burcu için konforlu oteller oldukça uygunken; çadır, kamp, karavan gibi seçenekler ona hiç cazip gelmez. Yeşillikler içinde dağ ya da göl manzaralı şık bir tatil köyü veya otel yine seçenekleri arasındadır. Toprak grubuna mensup oldukları için doğayla, toprakla iç içe olmak hoşlarına gider. Yoğun günlük programlara dahil olmayı istemez, kendini rahatsız hisseder. Onların tatil programı doğada yürüyüş, bisiklete binme, yüzme ve açık havada güzel bir sofra olmalıdır... Tabii ki de yemek konusu Boğa için çok önemlidir. Gittiği yerde kesinlikle damak zevkine uygun menüler olmalıdır.

İkizler Burcu

“Her gün başka yerdeyiz, ona göre ayarlayın kendinizi!” İşte tipik bir İkizler burcundan duyabileceğimiz tatil planı…

Evet, şaka yapmazlar. Gerçekten de her gün farklı bir yerde olurlar. Hatta her gün farklı bir insan, farklı bir mekân, farklı bir beach, farklı bir restoran... Alışmak mı? Onların lügatinde pek de ‘alışma’ kelimesi yoktur, “bunu da deneyelim” vardır. Değişken bir burç olmanın zorluğu mu, yoksa ödülü mü dersiniz bilemem ama onun dikkatini belli bir noktada sabit tutmak oldukça zordur. Bu yüzden aklı hep havada, hep başka bir yerdedir. Denize girerken, havuza girmenin hayalini kurar. Tatilde dinlenmek yerine yorulmayı becerebilen nadir burçlardandır. 

İkizler burçları doğal olarak, tatil için bol hareketli ve yeni şeyler öğrenebileceği yerleri seçer. Aynı yerde uzun süre kalmak, o yer ne kadar güzel olursa olsun ona hiç de cazip gelmez. Tatil demek dinlenmek demek değildir! Öğrenmek, keşfetmek, bilgi sahibi olmak, tanışmak demektir… Tanışmaktan kasıt yeni insanlar, yeni yerler, yeni damak zevkleri, yeni oyunlar… Sakın ola ki onu sessiz sakin bir yere götürmeyin, yoksa tatili sadece kendisine değil size de zehir eder. Diline düşmemek lazım; onu susturmak imkansızdır! Bol aktiviteli yerler ve her türlü iletişim aracına anında ulaşabileceği yerler seçmeye gayret gösterin... 

Yengeç Burcu

“Vay, vay. Ne medeniyetler yaşamış burada… Ne aşklar ne entrikalar yaşanmıştır kim bilir” derken bulabilirsiniz onu…

Çünkü seçtiği yerler aynı kendi gibi nostaljik, geçmişte önemli olaylara sahne olmuş, içinde yaşanmışlık ve tarih barındıran yerlerdir… Anılarda yaşayan bir burçtan bahsediyoruz, tabii ki de tatil rotası içinde kültürel miras olarak kabul edilen yerler bol bol olacaktır. Eğer Yengeç burcu bir arkadaşınız varsa ve birlikte tatil planları yapıyorsanız benden size tüyo; tarihi ve atalarının daha önce yaşamış olduğu yerler onun oldukça ilgisini çekecektir.

Ama şöyle de bir gerçek var, Yengeç burçları ev hayatını çok sevdikleri için ne olursa olsun, evlerindeymiş gibi rahat ve güvende hissedeceği mekanları tercih ederler. Çok pahalı olmayan küçük oteller, pansiyonlar inanın ki büyük ve lüks otellerden daha sıcak gelir onlara. Hele bir de yanlarında sevdiği insanlar varsa, her yer güzeldir. Su grubuna mensup bir burç olduklarından genellikle deniz veya su kenarında olan yerleri severler. Eskiye olan bağlılıkları yüzünden beğendikleri yerlere tekrar tekrar gidebilirler.

Aslan Burcu

“Bana bir kral dairesi lütfen…” diyen biri varsa gidin hemen burcunu sorun. Yüzde %80 Aslan burcudur!

Astrolojide aşk, eğlence, hobiler evi olarak kabul edilen 5.evi yönetir Aslan burçları. E, doğal olarak eğlencesine, keyfine oldukça düşkündür. Her hareketi hayattan haz alma üzerine kuruludur. Bu yüzden tatile ve eğlenceye harcadığı paraya asla acımaz. Borca girer ama yine o tatile gider! Tatil söz konusu olduğu zaman en konforlu ve en harika tatil için bütün mal varlığını ortaya koymaktan çekinmez. Hatta sadece kendi masrafını değil, çevresindeki insanların da masrafını üstlenir. Cömert, eli açık, babacan bir burçtan bahsediyoruz. Onunla tatile çıkarsanız, eğleneceğinize ve kendinizi güvende hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Onun için önemli olan rahat edeceği yani lüks, her türlü imkânı olan, istediği anda istediği şeye ulaşabileceği bir tatil mekanıdır. “Param bu kadar, o zaman parama göre bir yere gideyim” mantığı asla yoktur. “Olacaksa en güzeli olsun” mantığı hakimdir! Güneş’in çocukları kendilerini gösterebilecekleri, havalarını atabilecekleri, gece hayatının ve eğlencenin bol olduğu yerlerde bulunmalıdır. Fakat dikkat; dinleneceği, yani geceyi geçireceği yer mutlaka sessiz ve sakin olmalı. Bu yüzden eğlence mekanlarının dibinde bir otelden yer ayırtmak pek de onlara göre değil.

Başak Burcu

“Şimdi sonuç itibariyle, hepsi dahil kaç para yapıyor?” diyen bir arkadaşınız varsa mutlaka Başak ağırlıklı bir haritası vardır.

Tatile çıkmadan önce elinde ne kadarı olduğuna bakar, gideceği yer ise bu paraya göre şekillenir. Eğer çok fazla harcama yapacağını düşünüyorsa zaten kendi tatilini kendi yaratır ve şehre yakın yerlere günübirlik ziyaretler yaparak tatilini yapmış olur. Aslında en iyi tatil planı yapan burçların başında gelir onlar… Elinizde az bir para var ama tatile mi gitmek istiyorsunuz, o zaman Başak burcu bir arkadaşınıza danışın. Cebinizdeki bütçeye göre en uygun ve en eğlenceli tatil planını anında çıkaracaktır.

Araştırmacı ruhu ve pratik zekâsı onu asla yarı yolda bırakmaz. Gideceği yer de asla sürpriz olmaz, muhakkak önceden araştırılmış ve bütün detaylar öğrenilmiştir. Sağlığına düşkün olduğu için egzersiz, spor yapabileceği, kafasını dinlendireceği sakin yerleri tercih eder. Küçük bir uyarı; sakın ona ‘çadırda kalalım mı?’ teklifinde bulunmayın. Ona göre çadır demek; karınca, böcek, sivrisinek ve ihtiyaçlarını karşılayamadığı rahatsız bir ortam demek… Aman…

Terazi Burcu

“Ne kadar kalabalık o kadar iyi bence…” diyen Terazi burçları için tatil demek en sevdiği insanlarla birlikte sosyalleşmek demek. 

Eğer kendinize bir tatil arkadaşı arıyorsanız, listenize önce Terazi burçlarını dahil edin derim. Uyumlu, dengeli, eğlenmesini bilen, ipin ucunu kaçırmayan bir tatil arkadaşı. Fakat onu sessizliğin içine hapsetmeye kalkmayın sakın. Terazi insanı için iletişim araçlarının olduğu rahat ve konforlu bir ortam, büyük oteller, her şey dahil tatil programları, tatil kavramının içini doldurur. Mümkünse festivali, konseri, tiyatrosu bol olan bir yer olsun ki akşamları boş geçmesin.

Yalnız başına olmaktan hiç ama hiç haz etmeyen Terazi burçları için özellikle aileleriyle tatil yapmak çok zevkli gelebilir. Hele ki kalabalık bir ailesi varsa, değmeyin keyfine. Sevgilisi ya da eşiyle birlikte gittiği yerlerde en büyük zevki ise alışveriş yapmaktır. Gittiği şehre, tatil mekanına ait yerlere özgü kıyafetler, magnetler, eşyalar almaya bayılırlar. Hediyelik eşyaların olduğu mağazaya mutlaka uğrayacak ve evine döndüğünde eli boş dönmeyecektir.

Akrep Burcu

“Bana dokunmayın da ne yaparsanız yapın…” diyen ve bireysel takılmayı seven Akrep burçları için tatil demek yalnızlık demektir…

Özel hayat kavramına sonuna kadar bağlı olan, özelini biriyle paylaşmaktan nefret eden ve genelde yaptığı her şey sonradan duyulan Akrep burçları, pek de çılgın eğlencelerinize katılabilecek bir tatil arkadaşı değildirler. Hatta önce birlikte tatil planı yapar, hayaller kurarsınız; sonra bir bakarsınız ki o sizsiz gitmiş, tatilini yapmış gelmiş bile… Karda yürüyüp izini belli etmeyen bu burcun insanını kesinlikle asosyal falan zannetmeyin. Yalnızca tatil anlayışları gürültü, yüksek ses müzik, kalabalık bir ortam değil. Kafasını dinleyeceği, düşüncelerine ve kendine yoğunlaşacağı, kimsenin onu rahatsız etmediği bir tatilin hayalini kurar.

Keşfedilmemiş yerler, adalar, tekne ile seyahat tercih edecekleri yerler arasındadır. Kaldığı yerde kesinlikle kendini güvende hissetmelidir. Sadece çevresindeki insanlardan değil, teknolojiden de kendini soyutlayabilir. Sonuçta tatilde kendini şarj etmeli ve evine geri döndüğünde tüm enerjisini toplamış olmalıdır.

Yay Burcu

“Tutamıyorum zamanı!” diye söylenen bir Yay burcu aslında tatil anlayışını bu cümleyle en iyi şekilde anlatmıyor mu? Gidilecek yer çok ama zaman yok!

Seyahat demek Yay burcu demek! Özellikle de yabancı ülkeler, farklı kültürler ve egzotik yerler onun tatil programının içinde oldukça yer tutar. Bulunduğu ortamdan ne kadar uzaklaşırsa, o kadar ‘tatile çıktım’ hissini yaşar ve mutlu olur. İlla ki yanında birinin olmasına gerek de yok, nasılsa yolda birileriyle tanışacak ve tek kişilik çıktığı seyahatten bir grup insanla geri dönecektir. Bol aktiviteli, bol adrenalinli, bol gülmeli bir tatil olduğunu duysa, ne yapar eder o tatile gider. 

Gittiği yerde fiziksel enerjisini dengede tutmak için spor yapmaya da ihtiyaç duyar. Karşıt burcu İkizler gibi iletişim halinde olmalı, belli bir yere sabit kalmamalıdır. Yay burçları insanının her zaman yeni şeylere ihtiyacı vardır, daha önce gezip gördüğü yerler ona fazla heyecan vermez. Bu yüzden her sen seçtiği tatil mekânı farklılık gösterir.

Oğlak Burcu 

“Gelmişken biraz daha fazla şey öğrenelim.” diyen bir Oğlak burcu hızlı adımlarla tarihi bir yere, harabeye, arkeolojik kazı alanına gidiyor olabilir.

Öğrenmek ve öğretmek demek, Satürn’ün öğrencisi Oğlak burcu demek! Tarihe oldukça meraklı olan bu burcun insanları, tatile gideceği mekânı araştırır, öncesinde bir ön hazırlık yapar. Sonra ise tatile çıktığı insanlara bu bilgileri satar. Eğlenirken öğrenme taraftarıdır. Onu, her şey dahil 5 yıldızlı bir otele bağlı tutabileceğinizi sakın ama sakın düşünmeyin. Ne olursa olsun, bulunduğu ortamı keşfe çıkacak; türlü tecrübeler ve bilgi birikimiyle evine dönecektir.

Oğlak burcu insanının tutucu ve geleneklerine düşkün tarafı çoğu burçtan daha fazla ağır basar. Bu yüzden, köklerinin bulunduğu yerlere gitmeyi tercih edebilirler. Ayrıca Oğlak burcunun ne kadar hırslı ve mücadeleci olduğunu biliyor olmalısınız. Dağ başında tatil planları yapabilir ya da kimseye cazip gelmeyen yerlere “ben severim böyle yerleri” diyerek gider ve bir nevi güç gösterisi yapar. Dağa tepe gitmek, zorlu yolları aşmak, safariye çıkmak tam da onluk bir olaydır.

Not: Tatilde elinde bilgisayar, ofisine bağlanan birini görürseniz bilin o kişi Oğlak burcudur.

Kova Burcu

“Sizde hiç zevk yok, beni dinleseniz aslında ne eğlenirsiniz…” sözü asi ve herkese muhalif olmaya bayılan bir Kova burcundan çıkar tabii ki. Ne sandınız?

Sıradanlık ve Kova burcu. Orada duralım işte. Kalıpların dışına çıkmak, herkesin yaptığının tam tersini denemek, bağımsız olmak ve bir anda ortadan kaybolmak! Kova insanı ayakta dikiliyor olsa da sürekli huzursuz bir şekilde bir o yana, bir bu yana sallanabilir. Çünkü aklında bir ton fikir vardır ama ona ayak uyduracak kimse yoktur. Frekansının tuttuğu insanı ise asla bırakmaz. Büyük ihtimalle de herkesi eker ve bu arkadaşıyla tatile çıkmayı seçer. Çevresinde çok fazla insan olmamalıdır, çünkü bu sefer özgürlüğünü yitirmiş gibi hisseder.

Önceden plan yapmak da ona göre değildir. Alır sırt çantasını yola koyulur. İlla ki bir yerde duracak, illa ki bir yeri gözüne kestirecektir. Hem ne kadar çok gezerse o kadar çok keşfeder. Köye de gitse, şehrin göbeğine de gitse hepimizin gördüğünden farklı şeyler görmeyi başarır. Her gittiği yerde dostluklar kurar, her yerde bir kapısı vardır. Bu yüzden zaten plansız, programsız ve arkadaşsız çıkar yola. Tanrı misafiri olmak hoşuna gider. Bir gün en lüks yerde kalırken, diğer gün bakımsız bir pansiyonda kalabilir. Rüzgâr ne yönden eserse, o da o yöne gider. Onu bağımsızlığı ve ilginç önerileriyle baş başa bırakmak lazım belki de. Ne dersiniz?

Balık Burcu

“Yemeğimizi, güzel bir müzik eşliğinde denizin üzerinde yesek olmaz mı?” diyen Balık burçları için tatil demek deniz, kum, güneş üçlüsü demek…

Adı gibi işte; suda olmak onun için önemlidir. Suyun içinde olmasa bile en azından yakınında olmalıdır. Ancak bu şekilde nefes aldığını, tazelendiğini, tatile gittiğini hisseder. Tertemiz kumsallar, fazla soğuk olmayan deniz, hafif bir esinti eşliğinde güneşlenme… Onun nasıl da romantik olduğunu bilirsiniz. Kaldığı oda deniz manzaralı olacağı gibi, romantik öğeleri de içinde barındırmalıdır. Ayrıca spa, masaj, cilt bakımı gibi ekstraları içinde bulunan bir mekân, her zaman ilk tercihidir.

Yelken, yüzme, dalış, sahilde yürümek derken akşam yemeğinde de ayaklarının suyun içinde olmasını tercih edebilirler. Balık burçlarının biraz tembel olduklarını söyleyebilirim aslında. Kumsalda uzun uzun yürüyüşler yaparlar belki ama ağır sporlar onlara göre değildir. Eğer sevgilisi olmayan bir Balık burcu tatile gidecekse, emin olun ki âşık olup geri dönecektir.

 

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır.

25.06.2013 Tarihinde Kaleme Alınmıştır.

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...