Yükleniyor . . .

AŞK MI, ALIŞKANLIK MI?

AŞK MI, ALIŞKANLIK MI?

Yüzyıllardır aşkın ne olduğuna dair çeşitli tanımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Hatta Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun hikâyeleri süsledi hayatımızı. Kimimiz imrenilecek, gösterişli bir aşk yaşamak isterken, kimimiz ise kalbime mi yoksa mantığıma mı kulak vermeliyim? diye düşündük durduk. Beklentiler sürekli değişirken; aşkta beklentilere ayak uydurur oldu.

Gökten üç elma düştü. Bazıları aradığı aşkı buldu. Şimdi, mutlu mesut, doludizgin yaşıyorlar aşkı. Bazıları ise; aşkı bulduğunu sandı. Peki ya siz hangi taraftasınız?  Defalarca şans verip, aşk ellerinizin arasından kayıp gitmesin diye uğraşırken, yaşadığınız duygu belki de aşk olmaktan çıkmıştır. Ne dersiniz? Hele ki günümüzde birçok değer körelip giderken, hissettiğiniz aşk duygusu belki de alışkanlığa dönüşmüştür. Uzun seneler verdiğiniz emek, biriktirdiğiniz anılar, hayatınızı yaşadığınız aşka göre düzenlemeniz ve göze aldığınız her şey, sizi ona tekrar tekrar bağlıyor olabilir. Bir ihtimal, tüm sorunların düzeleceği umudunu içinizde taşıyor da olabilirsiniz. Ancak bu aşamada kendinize sormanız gereken en önemli sorular: ‘Ben gerçekten âşık mıyım? Yaşadığım ilişki alışkanlığa mı dönüştü? Ne hissediyorum?’  Bu sorulara verdiğiniz cevaplar ilişkinizin yol haritasını çıkarmanızı kolaylaştıracaktır.

Aşk her ne kadar naif bir kelime olsa da; içinde çılgınlık, gözü karalık, tutku, fedakârlık gibi birçok duyguyu barındırır. İşin içinde aşk oldu mu fırtına ile dinginliği aynı anda yaşıyor olmanıza şaşırmamalısınız. Yaşadığınız ilişki iyi gidiyor bile olsa, içinizde aşk duygusunu hissedememeniz, ilişkinizde bazı sorunların çıkmasına neden olabilir. Alışkanlıkları bozmak zordur. Öyle ki bazı duyguların alışkanlık olduğunu kabullenmek daha da zordur. Peki, yaşadığınız duygunun alışkanlık olduğunu nasıl anlarsınız? Öncelikle ilişkinize dair hiçbir şey sizi eskisi kadar heyecanlandırmıyordur. Partnerinizle vakit geçirmekten keyif almamaya başlarsınız. Hemen her konuda işin sonu kavgayla biter. Cinsellik konusunda eskisi gibi tutkulu olmadığınızı fark edersiniz. Tüm bunlara rağmen ilişkiyi sürdürmeye devam etmek aslında alışkanlıkları bozmama konusundaki mücadeledir.

Alışkanlıklar neden kolay kolay bozulmuyor?

Alışık olduğunuz duygunun bozulmasını istemenizin en önemli nedenleri; gelecek kaygısı ve kaybetme duygusudur. Daha açık bir şekilde anlatırsak, örneğin ona eskisi gibi âşık olmadığınızı düşünün. Bir yandan gitmek istiyorsunuz bir yandan da kalmak. Neden kalmak istediğinizin soruları arasında; ‘Şimdi ben tek başıma ne yapacağım? Ya bittikten birkaç zaman sonra pişman olursam? Dönmek istediğimde onu bıraktığım gibi bulamazsam? Yeniden başlayabilir miyim?’ gibi cümleler varsa, aslında bunlar kendinize ve hayatınıza dair korkularınızdır.

Demem o ki; yaşadığınız duygunun aşk mı, alışkanlık mı? olduğunu doğru bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Her hayat biriciktir. Yaşadığınız hayat size aittir. Dünyaya geldiğiniz zamanları gerçek duyguları yaşayarak geçirmek, sizi mutlu kılacaktır.  Elbette ki ilişki de pürüzlerin olması kaçınılmaz. Yapıcı ve olumlu adımlar atmanız, ilişkinizi hareketlendirmeniz de önemli. Ancak emin olmadığınız duyguların yüreğinizi yakmasına da izin vermemelisiniz.

Astrolog Zeynep Turan

24.05.2018

Yazının her hakkı saklıdır. 

Zeynep Turan

Twitburc Kurucusu & Astrolog

Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Danışmanlık Hizmetleri
Günün Ruh Hali
Ay, Terazi burcunda arkadan iş çevirenlerin veya çapkınların işlerini artık daha da zorlaştırdığı dönemi başlatıyor. Seyahat planı olmayanları dahi harekete geçirecek günler başlıyor.
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...