Yükleniyor . . .

ANNE!

Şifamız, yüreğimizi ısıtan, kayıtsız şartsız peşine takılıp gittiğimiz, kalbimizle inandığımız, varlık anne!

Çilesini, ne çektiğini, nasıl yorulduğunu geç anladığımız; sızısını geç yakaladığımız ‘’sen de anne ol anlarsın’’ derken iç çeken annelerimiz! Gün gelip onu anladığımızda, ‘’Gerçek sızının ve yüzleşmenin en yalın halini yaşatansın anne’’ diyeceğiz. Kanatlanıp uçmaya başladığımızda sanıyoruz ki kendimizi kurtardık, annemizi de o bir türlü memnun olamadığımız bakış açından kurtaracağız. Hâlbuki biz hayata yeniliriz. Yüreğimiz ile yaşama dalarken, bu kez dizlerimizin değil kalbimizin kanayacağını hesaba hiç katmayız. Katsak da annelerimizin dediği gibi onların söylemlerini beğenmeyiz. Yıkılmadık ayaktayız sözünü göstermeye var gücümüzle devam ederiz.  Bu yüzdendir ki ilk kafa tuttuğumuz sizlersiniz anneler. Söylediğiniz her şeye ‘’Ben biliyorum’’ deyip bin bir çeşit cevap verirken, bir şeyler ispat etmeye çalışırken, aslında sadece büyüyorduk anneler!

Hayat bizimle kadın erkek ayrımı yapmadan raks etiğinde, eteğimize, paçamıza takılıp düşeceğimizi en önce hisseden, fark eden yine annelerimizdi. Yaşımız ilerleyip bir de yalnızlık yüreğimize çökmeye başladığında, tek gerçeğin annemiz olduğunu gördük. Hayat bizi bir bir çözdükçe, sizlerin dualarından başka hiçbir yere sığamadığımızı fark ettik. Evlat olduğumuzu yara alınca anladık. Kırılınca annelerin sıcak kucağına, kalbine ne kadar büyük bir bağla bağlı olduğumuzu fark ettik. Olmuyor işte,  bir günde anlayamıyoruz annemizi, bir günde hayatı çözemediğimiz gibi…

Meğer büyümek; kanatlanıp uçmak, yaşamın öznesini buldum sanmak değilmiş. Hakikat, annelerimizin dualarında yer bulmakmış. İşte bunlar için bile, hepimize zaman gerekiyormuş. Meğer hayatın bir yaradanı varmış yarına kimi çıkaracağını bilmediğimiz, bir de vazgeçilmeyeni varmış annelerimiz gibi! ‘’insanın her şeysiz yaşaması ihtimal dahilindedir de anasız yaşaması zordur’’ sözü küçük yaşta yerleşti kulağıma. Şimdi şimdi anlıyorum yaş aldıkça, zaman sivri köşelerimizi törpüledikçe… Tabii bunu cesaretle atan kalbimiz değil, hayatla pişen yüreğimiz daha çok anlıyor. Anne demenin, sadece süt demek, cennet demek olmadığını da, yaşam seni o tecrübe silsilesinden azad ettiğinde anlıyorsun. Annelerimiz, hayatımız boyunca yetemeyeceğiz varlıklardır. Doğan her canlının bir annesi olduğu gibi, aslında toprak da anadır bizim bu diyarda, bu vatanda! Doğurmadığı halde analık yapanların da çok hikâyesi vardır. İster doğursun ister doğurmasın hiç fark etmez, sahiplenme içgüdüsünü yüreğinde taşıyan her canlının hak etiği bir mertebedir analık.  Kimi kardeşine analık yapmıştır, kimi yeğenine, kimi öğrencisine, kimi çiçeğine, kimi kedisine! Allah ana yürekli kadınlara, erkeklere, bizi dünyaya getiren ayaklarının altına cennetin serildiği annelerimizin yürekten gelen ‘’hakkım helal olsun’’ sözünü nasip etsin. Çünkü annelerimizin böyle günlerde, börtü böcekten, yemekle hediyeyle renklendirilmiş anlık sevinçlerden çok, yürekten dökülen sözlere ihtiyacı olduğunu unutmayın. Gelin, hayat bazen anamızı ağlatırken, bazen anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getirirken, bütün imkânlarını seferber ederek tahtımızı yapıp mutlu olan; bahtımızı yapmaya gücü yetmediği için de sabah akşam, gece gündüz dua eden analarımıza yürekten dökülen sözler söyleyin.

Annelerinizi bir değil her gün hatırlayın…

Astrolog Zeynep Turan

Yazının her hakkı saklıdır.

13.05.2017

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...