Yükleniyor . . .

2022 HAZİRAN AYINDA NELER OLUYOR?

Makale 31/05/2022

2022 HAZİRAN AYINDA NELER OLUYOR?

Özgürlük kapılarını sonuna kadar aralarken, normal yaşantımıza geri dönmenin heyecanını yaşıyoruz. Yaz aylarının gelişi ile birlikte evlere kapanma sloganı sona eriyor. Ofislere dönen şirketlerin de sayısı artış gösterecek. Sanki 2 yılın acısını çıkarırmışçasına hareket etmekten başka bir şey düşünmeyeceğiz. Bütün dünya yerinde durmadan hareket ederken, konuşacaklarımızın başında ise değişen gündelik alışkanlıklarımız, tüketim şekillerimiz ve ekonomi olacak.

Zevkler ve Renkler Tartışılmaz

Haziran ayının yoğun gündeminin arasında en başta Z Kuşağı olacak. Gençlerin zevkini, kullandıkları renkleri ve tüketim alışkanlıkları dilimizden düşmeyecek. Öte yandan, pandemi ile birlikte hayatlarımıza dahil olan müzik kısıtlaması bu ay karşımıza tekrar gelebilir. Müzik saatinin yeniden değişeceğine tanıklık edebiliriz.

Ülkemiz açısından diğer gündem ise gazeteciler olacak.

  • Tutuklanan gazetecilerin yanı sıra özgürlüğe kavuşan gazetecilerin de olduğunu görebiliriz.

Bu Ayın Gündeminde Neler Olacak?

  • Bizim için dünya hızla döne dursun, ülkemizdeki hem büyük şehirler hem de denize kıyısı olan şehirlerimizdeki ev fiyatları politikası, Hollanda’da olduğu gibi torba yasalarla birlikte çeşitli düzenlemeler ve denetlemelere tabii tutulabilir.
  • Sokak hayvanları için gösteriler düzenlenebilir.
  • The Economist dergisindeki “kuru kafalı başak buğdayı” kapak görselinin altında dünyanın aslında derin bir yoksulluğa itildiğini, pandemiyle beraber “açlık oyunlarının” çoktan başladığına dair izlenimlerle karşılaşabiliriz. Geçtiğimiz yılın son aylarından itibaren stok yapmaya başlayan Çin’in, kendi vatandaşına stok yapın açıklamalarının altında yatan nedenleri daha net şekilde çıplak gözle göreceğiz.
  • Son 6 aydır dünyanın birçok köşesindeki ihaleleri takip edip, almayan Çin’in davranışlarının nedenleri ortaya çıkacak. Ukrayna’daki Avrupa’nın en büyük buğday şehirlerinden birinde savaş olduğunu ve buralardan giden 6 milyon insanın Hollanda, Almanya, Brüksel ve daha birçok Avrupa ülkesinde sıkıntı, sıkışma ve ekonomik darlanma yaşattığını yorumlayacağız. Ukrayna’nın tarım bölgelerine Rusya’nın müdahalesi, “3. Dünya Savaşı mı başlıyor?” dedirtebilir.

Yakın Geçmişe Ayna Tutuyoruz

İletişim gezegeni Merkür, önce 2 Haziran’da yavaşlayacak, ardından da 4 Haziran’da Boğa burcunda düz seyre geçecek. Merkür Retrosu’nda neler yaşamıştık şöyle bir dönüp hatırlarsak;

  • Elon Musk’ın, “Demokratlara bundan sonra oy vermem. Ey cumhuriyetçiler, beni duyun! Ben de sizdenim!” sözlerine şahit olmuştuk. Aynı zamanda ise kaybettiği milyar dolarları da okumuştuk.
  • Diğer yandan bizi yakından ilgilendiren, açıklamalarıyla NATO’nun kulak kabartmasına sebep olan İsveç Dış İşleri bakanının, “Türkiye’den sonra PKK’yı terör örgütü olarak tanıyan ilk ülkeyiz.” açıklamalarına rağmen, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesini istemediğimize dair eleştirilerimizi konuşmuştuk.
  • Ekranlarda birçok enkırmen çiftçiler, tarım ve gıda konusunu sıkça ele alırken, başağın üstüne kondurulmuş kuru kafalar ile gıda krizine dikkat çeken “The Economist” dergisinin kapağının taşıdığı anlamı bulmaya çalışmıştık.

Merkür Aynı Yollardan Geçecek, Dejavuya Hazır Mısınız?

Gıda krizine dair konular yalnızca bizlerin değil, dünyanın da ana gündemi olurken, 10 haftalık buğday kaldığını iddia edenlerin de yanıldığı, gerçekte 10 haftadan daha az yetecek kadar stok kaldığını öğrenebiliriz. Asıl dikkat çeken nokta ise hangi ülkenin buğday stoğu yaptığı ortaya çıkabilir. Bu ülkenin Çin olduğunu astroloji söylüyor. Yakında rakamlarla okuyabiliriz.

NATO’ya başvuran İsveç ve Finlandiya ile olan ilişkilerimiz, ülkemiz dış siyasetinin ana noktası olurken, bu iki ülkenin NATO’ya kabul edilişine yönelik ilk adımlar atılabilir. Buna paralel olarak, İsveç parlamentosunda, “soykırımının tanınmasına” yönelik karar tasarısı akşam haberlerinde masaya yatırılacak. Diğer yandan da ülkemizin İsveç ile yoğun bir diplomasi trafiğinde masada birçok anlaşmaya mutabık kalınabilir.

13 Haziran tarihinde Merkür İkizler burcunda tam gaza basarken, Ukrayna-Rusya Savaşı ile beraber güvenliğini sağlamak amacıyla 200 yıla yakındır sürdürdüğü tarafsızlık politikasını bozan İsveç’i konuşacağız. Finlandiya ile beraber NATO’ya başvurmasına anlam veremeyeceğiz elbette İsveç'in. Putin’in de boş durmayıp, daha sert politikalarla ilerleyeceğine tanıklık edebiliriz.

Balığa Denizden Başkası Azaptır!

Dünyanın geriye doğru dönmediğini hatta daha sert manevralarla ilerlediğini, kafamızı siyasete uzattığımızda fark edeceğiz. Suriye’deki iç savaşla yerle bir olmuş şehirleri ve Suriyeliler için yaşam alanı inşa eden ülkemizi konuşacağız. Suriyeliler için yapılan evlerin sayısı artarken, ülkesine gönderilmeye çalışılanlar da olacak. Ülkemizdeki evsizleri, ülkemizin bir yerlerinde derin yoksulluğu yaşayanları ve aç kalanları, eşyasız olanları, çocukların yetersiz beslenmesini ya da çocukların üzerinden süregelen ve benzeri daha derin konularla maalesef yüzleşebiliriz.

Tandır Başında Bağ Dikmek Kolaydır

Kıbrıs üzerinde dönen oyunları ve Kıbrıs ile ilgili planları Haziran ayında daha net tartışacak ve konuşacağız. Geçtiğimiz yıl bu aylarda Birleşmiş Milletlerin kayıtlarına geçen, iki devletli çözümü sunan Türkiye’ye muhalefet olan Miçotakis ile yıldızımız asla barışmayacak. Miçotakis’in ABD Parlamentosunda kongre üyelerine yaptığı açıklamada Kıbrıs üzerinden aslında bizi hedef aldığının tam resmi ortaya çıkacak. Bunu anlamamız ise bir kıvılcım ile başlayacak. Tek nefeste “Dünya Trend Listesine” giren Türklerin, Yunanlara yaptığı paylaşımları okuyabiliriz. Yunan halkını uyandırmaya, anlatmaya çalışan ülkemizin nefesi dünyadan duyulacak. Bütün bunlar yaşanırken, Rusya, bu ataklarda yine boş durmayacak. Gök kubbe, Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ta konsolosluk açma yoluna gidebileceğini işaret ediyor.

Bozuk Saat Bile Günde İki Kere Doğruyu Gösterir

Dallas’ta bir etkinlikte konuşan ABD eski başkanı George Bush, Rusya – Ukrayna savaşını anlatırken, Irak işgalinin gafını yaptı. 75 yaşındaki Bush’un söylemleri gündeminizden kaçtıysa, geçmişteki savaşın gerçeğini anlatıyordu. Kısacası “Gaflet miydi yoksa itiraf mı?” işte bunu da bize yine zaman cevaplayacak. Gerontokrasinin yani yaşlı siyasetinin önümüzdeki günlerde gaflarla mücadele edeceğini birçok parlamentoda göreceğiz.

Dünya Sağlık Örgütü Neyin Peşindesin?

Bu ayın gündemi bir hayli yoğun. Dünya Sağlık Örgütü’nün yine neyin peşinde olduğunu konuşacağız. Dolayısıyla da Avrupa’da alarm veren Maymun Çiçeği hastalığı ile birlikte Avrupa’nın, Ukrayna’ya destek vermemek için yeni bir salgın mı başlatıyor sorularını da sormadan edemeyeceğiz. Savaşı havada, karada ve karantinada devam ettirmeye çalışanları da anlayacağız. Dünya Sağlık Örgütü’nün vakalar üzerine acil toplanma kararı vermesi, Avrupa’nın diken üzerinde oturmasına sebep olan Rusya-Ukrayna savaşında yaşadıklarını bir virüs ile mi bypass etmeye çalışacak sorusunu hepimize sorduracak.

Peki ya bu virüs, gerçekten yeni küresel bir salgını veya kapanmayı beraberinde getirecek mi? Kısıtlamaları getirmeyecek ama korkuyu her köşeden salmaya çalışacaklar. Ne olursa olsun maalesef savaşın seyri değişmeyebilir diyor Merkür İkizler seyri ve Satürn Kova Retrosu…

Gelmeyen Yazı Konuşmaya Devam Edeceğiz

Geç gelen kışın ardından geç gelen yaza da şahit olacağız. Dünyanın bir yerlerinde kasırgalara, hortumlara tanıklık ederken, ülkemizin belli şehirlerinde de bu ve benzeri olaylara rastlayabiliriz. Yanardağların hareketlerine şahit olacağız ama burada tabii ki herhangi bir yanardağdan çok yanardağ patlamalarının eş zamanlı olması, insan eli var mı kuşkusunu da beraberinde getirecek. Yanardağ patlamaları ve gökyüzünden yağacak kül ve kül yağmurlarını bertaraf etmek isteyen bilim adamları, kül yağmurlarını dağıtacak çözümün suni yağmurlar olduğunu iddia edecek. Birçok ülkede suni yağmurlar için yapılan çalışmaları da duyacağız. İnsan eli ile yağdırılan yağmurları seyretmeye hazır mısınız?

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Her Hakkı Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

20.05.2022

Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
2021 Var Olmak
Hiç kimse için alelade bir yıl olmayacak. Keskin ve kararlı bir yıl bizleri bekliyor…