ÇOCUKLARDA HAK VE GÖRGÜ

ÇOCUKLARDA HAK VE GÖRGÜ

Her toplumun kendine özgü kuralları, gelenekleri ve görenekleri vardır. Ama bütün bunlar arasında değişmeyen tek bir şey var ki o da çocuklardır. İlk eğitimlerini ailelerinden alan çocuklar için, gördükleri, bildikleri her şey onlar için iyi bir ders niteliğindedir. Peki bizler ebeveyn olarak ne kadar doğru bir rol üstleniyoruz? Çocuklara hak ve görgü konusunda neler öğretiyoruz?

Doğru Öğreti Doğru Sonuca Götürür

Hayatın her alanında ailenin önemi ve çocuğu yönlendirirken doğru iletişim kurulması görgü ve hak konusunda oldukça önemli. Her şeyin başı iletişim diye boşuna söylenmemiş. Biz büyükler de çocukların bizleri rol model olarak kendilerine örnek aldıklarını düşünürsek kendi dersimize iyi çalışmalıyız. Yapacağımız bir hata hayatı boyunca yapabileceği hatalara sebep verebiliriz istemeden de olsa. Öğretilerimizi doğru yaparsak, sonuçlarının da doğru olacağını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Belki de Aynayı Kendimize Çevirmeliyiz

Çocukların öğrendiği bütün bilgi ve becerilerinin temeli ailede atılmaktadır. Dolayısıyla da ebeveynlerin hem kendi aralarında hem de dışarıda bulundukları davranışlar, çocukların davranışlarını da etkileyecektir. Dolayısıyla çocuklarımız belirli bir yaşa geldiklerinde davranışlarında bir bozukluk varsa, aynayı belki de kendimize çevirmeliyiz.

Ne Ekersen Onu Biçersin

Çocuklara aktardığınız davranışın aynısını gösterdiklerine çokça şahitlik ederiz. Hakkını bilen ve kimsenin kişisel yaşamını ihlal etmeden, özgürlüğünü kısıtlamadan iletişim kurabilen çocuk, görgü konusunda yol kat etmiş demektir. Bu ve bunun gibi davranışların sürekli hale gelmesinde ailenin rolü kaçınılmazdır. Doğru bilgi doğru davranışı tetikler.

Peki Bizler Bu Alışkanlıkları Çocuklarımıza Nasıl Öğretebiliriz?

  • Çocuklarınızı doğru davranışta bulunduğunda desteklemeyi unutmayın.
  • Tek bir konu üzerine yoğunlaşın ve aynı anda farklı konulara odaklanmasının önüne geçmeye çalışın.
  • Davranışları öğretmek için pratik yapmayı, örnek göstermeyi ihmal etmeyin.
  • İzlediğiniz yol sonuç vermiyorsa, farklı yaklaşımları da denemeyi düşünün.
  • Çocuğunuzun davranışlarının kusursuz olmasını beklemeyin ve ona baskı yapmayın.
  • Çocuğunuzun bilgiye ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Bu pandemi sürecinden en çok çocukların etkilendiğini düşünen ebeveynlere sesleniyorum; Unutmayın, en çok biz etkilendik. Onlar ne kadar maske takmış, kısıtlanmış, okula gidememiş olsa da bugünleri unutacaklar. Ancak bizim yaptığımız baskılar, dayatmalar, psikolojik iniş çıkışlarımızla verdiğimiz tepkileri unutmayacaklar.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Bütün Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

23.09.2021

Sayfa görüntülenme : 5371
100%
0%
0%
0%
0%
0%


YORUM YAP

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!

Tüm Sayılar


Zeynep Turan

Hakkında
Zeynep Turan

Astroloji bir yol haritasıdır.
Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor...
Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor. 

Zeynep Turan'a Sor

Ayrıntılı Yorum

Videolar
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri

Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri
Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri

En Çok Okunanlar
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU

2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA
2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA