Yükleniyor . . .

BURÇLARIN İLETİŞİM PROBLEMLERİ

BURÇLARIN İLETİŞİM PROBLEMLERİ

NASIL DİNLEMELİ, NASIL DİNLETMELİ?
 
Hepimiz hayatımızda mutlaka en az bir defa, yanlış anlamaların talihsiz kuyusuna düşmüşüzdür. Belki annemiz-babamızla, belki sevgilimizle, belki arkadaşlarımızla aramız bozulmuş, canımız sıkılmış, kırıcı olabilecek sözlerle yaralamış ya da yaralanmışızdır. En yakınımızdaki insanlarla bu denli samimiyken bir anda apayrı yerlere düştüğümüzü görmüş, belki de en çok buna üzülmüşüzdür. 
 
Herkesin, yaşanmışlıklar ve kişilik özellikleriyle şekillenmiş kendine has bir hayat görüşü vardır. Bu kadar insan çeşitliliğinde anlaşmazlıklar olması kaçınılmazdır elbette. Fakat hiç değilse özel hayatımızda bu anlaşmazlıkları minimuma indirmek, büyütmeden sonlandırmak ve ya sonrasında çözüme ulaştırmak da mümkündür. Peki, bunları nasıl başarabiliriz? İlişkimizin yıpranmasını nasıl engelleriz? Aile içinde huzuru nasıl yakalarız? Arkadaşlıklarımızı zarar görmeden sürdürebilir miyiz? Bu yazıda, aklımızdaki soruların cevaplarını arayacağız.
 
Hangi kişisel gelişim kitabını açsak, aynı konuların farklı şekilde yazılmış halini okuruz. Tüm insanları tek bir tipmiş gibi kabul eden bu önerilerin ne kadar sağlıklı, yararlı olabileceğini siz de takdir edersiniz. Bir Koç'tan sabırlı olmasını istemek, Yay'dan düşünceli olmasını beklemek, Aslan'dan hoşgörü ummak... Bunların kişiliklerle ne kadar zıt düştüğünün ve zor olduğunun biz de farkındayız elbette. Bunları da göz önünde bulundurarak, bu yazıda size tavsiyelerde bulunacağız.
 
Koç
Tartışmalarda öfkesini kontrol etmekte zorlanan Koçların, ilişkileri de en çok bu nedenle zarar görür. Sabırsız yapıları nedeniyle, en son söyleyeceği şeyi en başta söylerler... Bu nedenle aslında basitçe çözümlenebilecek konular, çok farklı noktalara gider, çıkarımlar yapılır, kalpler kırılır. Bu bakımdan bir Koç'la sağlıklı iletişim kurmak isteyen biri, tartışma çıkacağını anladığı anda ondan uzaklaşmalıdır. Güzel haber ise onların gönlünü almanıza gerek yoktur… Tartışma anında onu yalnız bırakın yeter. Bağırsın, çağırsın sonunda bütün enerjisini boşaltmış bir şekilde yanınıza gelip hiçbir şey olmamış gibi davranacaklardır. Koçlar da, kendi otokontrollerini geliştirmeli, en azından sakinleşene kadar başka şeylerle ilgilenmelidirler. Öfkeniz saman alevi gibi de olsa, sinirliyken kırıcı sözler kurmaktan kaçınınız. 
 
Boğa
Ne yazık ki empati yoksunluğu, sevgili Boğalara ilişkilerinde en çok sıkıntı yaratan özellikleridir. Kendi mutluluğunu ve rahatını her şeyin üstünde tutmaya yatkın olan yapıları nedeniyle, karşılarındakinin problemlerine bazen istemeden de olsa duyarsızlaşabilirler. Bu noktada onlar için kırıcı olmak belki de bir kişilik özelliğidir. Bir Boğa ile ilişki içerisinde olmak, onun söylediklerine bağışıklık kazanmayı gerektirir. Karşısındaki kişiyi düşünmeden konuşması, alıngan yapıdaki kişilerle anlaşmasını zorlaştırır. Kendi zevklerine de düşkün olmaları her şeye tuz biber olur. Tartışmalarında sarf ettikleri sözler, kendi gururlarını korumaya yöneliktir. Öğrenmeleri gereken ilk şey, her zaman haklı olmadıklar ve haksız olduklarını kabul etmeleri. İyi niyetle atılmış bir adım, her zaman karşılığını bulacaktır.
 
İkizler
Endişeden, telaştan önünü göremeyen İkizler, iletişim problemlerini de bu noktada yaşar. Sevgilerini göstermek ve sevildiklerini hissetmek isterler. Bekledikleri ilgiyi göremediklerinde ise sinirlenir ve saldırganlaşırlar. İkizlerle iletişimde aynı frekansı yakalayabilmek için onu telaşlandırmaktan kaçınmalısınız. En sık yaptıkları hata ise sözlerinde durmayıp, randevularına geç kalmalarıdır. Bekletme huyuna alışabilirseniz daha az sinirlenirsiniz. Öte yandan eğer İkizler Burcu iseniz, çevrenizdeki insanların tavırlarını kişisel algılamamaya, endişelerinizi dindirmek adına stres atabileceğiniz hobilerle ilgilenmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca boyunuzdan büyük sözler verip, sonra bu konuda adım atmamanız karşınızdakiler üzerinde kötü bir izlenim bırakıyor.
 
Yengeç
Zodyak’ın küstüm çiçeğidir Yengeç. Kendi içine öyle kapalıdır ve öyle bağlıdır ki, dışarıdan gelebilecek her müdahaleyi tehdit olarak algılar. Yaralanacağını hissettiği anda kapılarını dış dünyaya kapatır. Yengeç’e ulaşmanın yolu, onun dilinden konuşmaktadır aslında… Üstüne gitmek, baskı yapmak onu sizden daha da uzaklaştıracaktır. Çift karakterli bir yapı sergilemesi sizi şaşırtmasın. Hüngür hüngür ağlarken, bir anda kahkahalarla gülebilir de. Eğer bir Yengeçseniz, tüm insanlığın size karşı olmadığını bilmelisiniz… Size yaklaşmak isteyen insanları tehdit olarak algılamayın, siz istemedikten sonra zaten kimse canınızı sıkamaz. Ayrıca özel hayatınızdaki kişiye anne-babanızmış gibi davranmanız antipatik olabilir. Fazla sahiplenici tavırlar sizin sandığınız kadar karşı tarafı etkilemiyor, hatırlatalım.
 
Aslan
Her zaman haklı olmak mümkün müdür? Aslanlara göre cevap “evet!”. Konuşmanın, anlaşmanın en zor olduğu insan tipidir belki de Aslanlar. Hatasını asla kabul etmeyen tavırları yüzünden bazen siz bile kendi doğrularınızı savunmaktan vazgeçersiniz. Onlar zaten tahammülsüzlükleriyle, karşıt fikirleri hayatlarından çıkarma konusunda çok net ve aceleci olurlar. Siz, siz olun bir Aslan karşısında konuyu kapatmak adına dahi olsa haksızlığınızı kabul etmeyin. Ondan sonraki hiçbir tartışmanızda kendinizi kabul ettiremeyeceksiniz çünkü. Kendi fikirlerinin doğruluğuna o kadar inanırlar ki, istemeyeceğiniz şeyleri size dikta edebilirler, giyiminizden ne yiyeceğinize kadar karışabilirler.  Eğer bir Aslansanız, egolarınızı bir kenara bırakıp, yeni fikirlere daha açık olmanız gerekmektedir. Her insan özeldir, unutmayın.
 
Başak
En küçük hesapları büyük bir olay halinde gören Başaklar, karşısındakine güvenene kadar onu basit bir tabirle kanser eder. Size, en çok inandığını düşündüğünüz anda dahi onun içinde şüphe vardır. Bu yüzden ufak anlaşmazlıkları bile içindeki kuşkuyla büyütüp, içinde çıkılmaz bir hale getirebilir. Nasıl göründüğünüz değil nasıl görünmeniz ve davranmanız gerektiği ile ilgilidir. Eleştirilerine kulak tıkarsanız daha kolay iletişim kurarsınız. Bir Başakla doğru iletişimin yolu, onla inatlaşmamaktan ve güven vermekten geçer. Aynı şekilde bir Başak burcunun da yapması gereken, her zaman herkesin kendini kandırmak için beklediğini düşünmek yerine biraz daha rahatlamak ve küçük hesaplarını azaltmaktır. Kimseden mükemmel olmasını beklememek gerekir. 
 
Terazi
İsmiyle bu derece zıt kişiliğe sahip, ilginçler ilginci burç Terazinin en kötü özelliği üşengeç olmasıdır. Üşengeç Terazi “zaten yapamayacağım” ile  “nasılsa yaparım bir ara”  düşünceleri arasında gider gelir. Dengeyi bulmakta zorlandığı zamanlar oldukça fazladır. Ya safça güvenir ya da karşısındaki insana kök söktürür. Ama bir o kadar da sahiplenici ve duygusaldır. Duyguları konusunda asla yalan söylemeyen Terazilerle anlaşmak, onlara sakin yaklaşıldığında çok kolaydır. Sizin sözünün eri bir kişiliğe sahip olduğunuzu gördüğünde akan sular durur, artık ona yaptıramayacağınız şey yoktur. Yeter ki, verdiğiniz sözleri tutun! Aynı şekilde Teraziler de beklenmedik çıkışlara tepki vermek yerine, sakinliklerini koruyabilirlerse ilişkilerinde sorun yaşamayacaklardır.
 
Akrep
Öleceğini anladıkları anda intihar edip, ölümlerini bile gururla başkasına bırakmayan, ismiyle müstesna bu varlığın burcu Akrep, aynen de böyledir. Gururlu olduğu kadar ihtiraslıdır da. Ufak meseleleri içselleştirip kan davasına çevirebilir. Fakat bu kötü ününe rağmen, kaybetmek istemediği kişiler için yapmayacağı şey de yoktur Akreplerin. Onlarla anlaşmazlığa düşmek de kolaydır, aynı şekilde doğru adımlarla çözüme ulaşmak da. Sürekli insanları manipüle etmeye kalkışması etrafında gizli bir sihir alanı oluşturur. Ona kapılmak ya da kapılmamak sizin elinizde. Ama kapılırsanız, kaçamazsınız. Eğer bir Akrep’le iletişim sorunu yaşıyorsanız, asla sorunu ertelemeye kalkmayın. Akreplerin katlanamadığı tek şey belirsizliktir. Eğer Akrep burcuysanız, en küçük meselelerde hemen kinlenmemeye çalışmalısınız. İntikam duygusu sizi içten içe bitiriyor, haberiniz olsun. 
 
Yay
Işık hızıyla umutsuzluğa kapılabilen Yay burçları, aynı zamanda da biraz düşünmeden konuşurlar. Buna tepkisellik diyebiliriz. Özgürlüğüne düşkünlüğüyle bilinen bu burcun insanı, kısıtlandığını hissettiği anda bulunduğu yerden koşarak kaçar. Bu yüzden onlarla sağlıklı iletişim kurabilmek için üstlerine gitmemelisiniz. Sinirlendiği anda yapacağınız tartışmalar onları sadece daha da sinirlendirmeye yarar. Verdiği sözleri unutan biri olarak onlara sürekli ufak hatırlatmalar yapmanızda fayda var. İyimser olmaları bazen duyarsızlaşmalarına neden olur, bu huyunu kötüye yormamalısınız. Öte yandan, bir Yay burcu insanı olarak kendinizi de karşınızdakinin yerine koyabilirsiniz. Neye sinirlendiğinizi söylemezseniz, sorunu çözemezsiniz. Karşınızdan beklediğiniz açıklığı, siz de göstermelisiniz. 
 
Oğlak
İstemediği bir şey olduğunda, ne söyleyebilir ne de bir şey yokmuş gibi davranabilir Oğlak. Hep bir seçim arasında geçer hayatı, bunu kontrol etmeli miyim, yoksa önce bunu mu kontrol etmeliyim… Ayrıca hayattan izole olmayı da çok iyi başarırlar. Bir anda ortadan kayboldularsa bilin ki düşünüp karar vermeleri gereken bir konu vardır. İşte böyle dönemlerde onunla iletişim kurmak gerçekten de kolay değildir. Yapmanız gereken şey, onu kendi haline bırakmak ve üstüne gitmemektir. Bırakın istediği kadar düşünsün, o zaten size geri dönüş yapacaktır. Yeter ki zaman tanıyın. Eğer bir Oğlaksanız, bazı şeylerin kontrolünüz dışında gelişebileceğini kabul etmeli ve aşırı hassaslıktan kaçınmaya çalışmalısınız. Yalnız kalmak hoşunuza gidiyor olabilir fakat bir anda insanlardan kendinizi geri çekmeniz güvensizlik yaratıyor. 
 
Kova
Dünya Kova’ya, Kova Dünya’ya karşı! Bazen bir mizansen içinde yaşıyor olabileceğinizi hatırlatmamız gerekebilir; “Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi yok!”
Hepimiz hayatta kırılıyor, üzülüyoruz. Fakat bunları kendimize saklayarak ya da karşımıza sürekli olarak saldırarak çözüme ulaştıramayız. Haksızlığa karşı tepkisini açıkça ortaya koyması takdir edilecek bir özellik belki ama aşırı muhalefet tavırları ile de şimşekleri üzerine çekiyor. Söyledikleri doğru bile olsa, son söyleyeceği sözü ilk başta söyleyenlerden biri olması karşı tarafla hep çatışma halinde olmasına neden olur. Onların samimiyetine inanıp, yargılayıcı olmazsanız anlaşmazlıkların önüne geçebilirsiniz. Ve Kova burçları, sizler de isyanınızı biraz bastırsanız nasıl olur? Tepkilerinizle, haklılığınızı geri plana atıyor olabilir misiniz?
 
Balık
Kararsızlığı ve alınganlığıyla hayatı kendine zindan eden Balıklarla anlaşabilmek için her dediğinize dikkat etmeye kalkarsanız, düşünmekten 3 saatte ancak 2 cümle kurabilirsiniz. Önyargılarıyla hareket eden Balıklarla iletişim kurmak için, açık sözlü olmanız ilk koşuldur. Güvene çok önem veren bu burcun insanı kendiyle tezat olarak çok da çabuk güvenir. Bu yüzden onun güveni boşa çıkmadığı sürece onunla sorun yaşamazsınız. Ayrıca paylaşmayı pek sevmeyen bu burcun insanları sevdiklerini de kimseyle paylaşamazlar. Eğer başka arkadaşlar edindiyseniz vay halinize. Sizi uzun bir süre aramayacak ve araya mesafe koyacaktır. Balıkların öğrenmesi gerek şey ise, karşılarındaki insana biraz nefes aldırmaları, onları sıkboğaz etmemeleridir. Sürekli alınganlık yapmanız etrafınızdakileri sizden uzaklaştırıyor.   
 
Astrolog ZEYNEP TURAN
Yazının Tüm Hakları Saklıdır
Zeynep Turan
Hakkında
Astroloji bir yol haritasıdır. Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor…Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor.
Yükselenini Hesapla
2023 Karar
Gezegen hareketleri 2023’ün seçilmiş bir yıl olduğunu iddia ediyor...